Българите, изтеглили този ипотечен кредит, изтръпнаха: Вноските им скачат със 100 лева
Спазвайте златното правило - най-много 1/3 от дохода да отива за погасяване на банков заем, зоват кредитните консултанти
Няма затягане при кредитирането на физически лица. Дори напротив - да вземеш жилищен заем, става все по-бързо, лесно и удобно. Вече може да се кандидатства изцяло онлайн.
Вдигната е максималната възраст на кредитополучателите, което допълнително разширява клиентската база. Максималният процент на финансиране си остана непроменен в диапазона 80-90 на сто.
Брокери от цялата страна разкриха истината за жилищата нoвo cтpoитeлcтвo
В края на 2023 г. наблюдавахме много промоционални оферти за жилищни кредити, които се пренесоха и в настоящата година. Така обобщи пазара Стефи Кожухарова, сертифициран кредитен консултант в „Кредитланд“.
Тя взе участие във форума „Експо Моите пари“, който се проведе през уикенда в Пловдив. Акцент на събитието бяха личните финанси и инвестиции, а „Марица“ бе медиен партньор. Форумът откри изп. директор и основател на Тракия икономическа зона инж. Пламен Панчев.
А по най-важната тема за потребителите на кредитни продукти - лихвата, кредитните консултанти смятат, че засега няма индикации евентуалното ѝ повишаване да е драстично. Пазарът ще продължи да бъде активен.
Според сметките на „Кредитланд“, при увеличение на лихвата с 0.5% при заем от 200 000 лева, взет за 25 години, месечната вноска ще се увеличи с 52 лева. Ако преди евентуалната промяна вноската е била 928 лева, след това ще стане 980 лева, онагледи Стефи Кожухарова.
При увеличение на лихвата с 1%, номинално това ще увеличи вноската със 105 лева и тя ще стане 1033 лева. Прогнозите са именно в този диапазон - лихвите да се качат с 0.5-1 процент, и това да стане плавно.
Има и една друга особеност на пазара у нас. Едва 28% от сделките с имоти се случват с помощта на банков кредит, така че едно евентуално покачване на лихвите няма да доведе до голямо сътресение, тъй като ще засегне само определен кръг от хора. Въпреки това спазвайте златното правило - най-много 1/3 от дохода да отива за погасяване на банков заем, посъветва кредитният консултант от „Кредитланд“ Добринка Стоянова.
Всички участници в дискусията бяха категорични, че влизането на България в еврозоната, когато и да се случи, няма да промени условията по кредити. Както е известно, жилищните заеми у нас са на второ място по евтиния в целия Европейски съюз (ЕС) и основното опасение на хората е, че влизайки в еврозоната, лихвите ни ще трябва да догонят тези в другите европейски страни.
Само за илюстрация: данните през декември 2023 г. показаха средни нива на лихви по жилищни заеми в еврозоната от почти 4%, да не говорим, че има страни, в които кредитополучателите плащат над 5.5%, а у нас те са доста под 3%.
Самата БНБ неведнъж е излизала с позиция, че след въвеждане на еврото кредитите просто ще бъдат автоматично превалутирани в новата валута, но условията по договорите ще останат непроменени.
Какви имоти се търсят?
Според Станислав Паунов от агенция за недвижими имоти RE/MAX Advantage се наблюдава засилен интерес към ново строителство. „Клиентите търсят ново, енергоспестяващо, модерно жилище, в затворен комплекс“, щрихира той.
Брокерите разкриха голям трик при купуването на имот
Цените при старото строителство са в застой, докато при новото и качественото растат. Брокерът напомни, че преди 2-3 години ситуацията е била доста по-различна и цените на имотите в двете категории са били почни равни.
В Пловдив обаче има квартали, където почти няма възможност за ново строителство и там сделките са все с имоти старо строителство. Като пример той посочи "Мараша".
Дефицит на малки търговски площи
„Дълго търся да закупя малък магазин и все удрям на камък. Защо се случва това? Не обсъждам цената на търговската площ, а очевидната ѝ липса“, зададе въпрос посетител на „Експо Моите пари“. Публиката бе изключително активен участник в дискусията.
Брокерите от RE/MAX Advantage обясниха този феномен със законовите изисквания партерното ниво на една сграда да е с гаражи, за да се реши поне частично проблемът с паркирането в големите градове. Така се сложи край на ситуацията помещението, предвидено за гараж, да се превърне в малко магазинче, а колата да стои отвън.
Важна подробност е и че доходността от търговски имот, купен с инвестиционна цел, е 6-7 процента, посочи Станислав Паунов. За сравнение - при жилищните е наполовина по-ниска, около 3%.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук