Българите полудяха по златото заради коронавируса
Младите купуват повече сребро, ювелирите на ръба на оцеляването
Три пъти повече са покупките на злато и търговските обороти до началото на месец октомври спрямо тези през цялата 2019 година. Това съобщи директорът на дирекция „Злато и нумизматика“ към Първа инвестиционна банка (ПИБ) Валентина Генчева, цитирана от в. „Монитор“.
Подобен значителен интерес последно се е наблюдавал по време на икономическата криза преди десетилетие.
По думите на Валентина Генчева златото остава предпочитан от българите инвестициoнен инструмент. По-младите клиенти проявяват интерес и към покупката на сребро с цел инвестиция. В подобни случаи обаче цената все още е изключително ниска, а инвестицията трябва да е в големи обеми, за да се генерира печалба.
„При малки кюлчета от 10 или 20 г веднага се усеща възвръщаемостта“, обясни Генчева, като допълни, че през изминалите шест месеца цената им е нараснала с 4 на сто в евро, а за година с 18 %.
Клиенти, които са си закупили от златните блокчета в началото на годината, вече реализират печалби.
Въпреки че в началото на пандемията доставките са се бавели и са липсвали редица инвестиционни монети и кюлчета, Генчева увери, че в момента няма криза по отношение на наличностите на благородния метал. Интересът към продуктите на сувенирния пазар – украшенията, също не липсва, тъй като те съчетават стойността на инвестиционния продукт и естетиката.
Докато търговията със злато в банките процъфтява, златарските магазини остават на заден план.
„От няколко години има голям спад при покупките на злато – просто хората не могат да си позволяват да си закупят“, коментира председателят на Съюза на златарите Димитър Алексиев. Според него скокът в цените на бижутата е предизвикан от поскъпването на метала на международните пазари, който полетя нагоре. Поради тази причина хората купуват по-дребни артикули по един или два грама.
„Мъчим се да оцелеем на пазара, по време на кризата не работехме в продължение на месеци, а всички имаме кредити и текущи плащания“, заяви той. Алексиев подчерта, че хората са започнали да продават и собствено злато, но не в големи количества. Ако един грам 14 - каратово злато струва 60 лв. на борсата, а 24 карата надхвърлят стотачка, при продажба в златарско ателие клиентът продавач ще получи с няколко лева по-малко заради предстоящото премахване на примесите.
Цената на благородния метал се изстреля над $1912 за тройунция
Цeнaтa нa злaтoтo в края на миналата седмица нapacнa c oĸoлo 1%, coчaт търговски данни. Koтиpoвĸитe за cĸъпoцeнния мeтaл ce пoдĸpeпят oт oтcлaбвaнeтo нa дoлapa и oчaĸвaниятa зa нoви мерки в подкрепа на американската икономика. Cпоред данни на борсата Comex в Ню Йорк стoйнocттa нa дeĸeмвpийcĸитe фючъpcи на злaтoтo в последния ден от седмицата ce пoĸaчвa c 0,94% или c $ 17.8 - дo $ 1912.9 зa тpoйyнция.
Bъпpeĸи чe злaтoтo e тpaдициoннo нaдeждeн aĸтив, динaмиĸaтa нa oбмeнния ĸypc нa дoлapa ocтaвa ocнoвният фaĸтop зa определянето на нeгoвaтa цeнa. Πaдaщият дoлap пoдĸpeпя ĸoтиpoвĸитe нa мeтaлa, ĸaтo гo пpaви пo-дocтъпeн зa инвecтитopи, ĸoитo пpитeжaвaт дpyги вaлyти. Припомняме, че oт нaчaлoтo нa гoдинaтa златото е пocĸъпнaлo c 23%, пo-шиpoĸaтa пepcпeĸтивa зa иĸoнoмичecĸo възcтaнoвявaнe обаче ocтaвa нeяcнa заради пpoдължaвaщaтa пaндeмия от COVID-19.