България е №1 по спад на продажбите на коли, а в Румъния точно обратното

Двете страни излизат по коренно различен начин от кризата

България е на първо място сред страните страните от ЕС по спад на продажбите на нови коли през септември. Същевременно Румъния е на първо място по ръст на продажбите, информира "Труд".

Оказва се, че България и Румъния, която е най-близо до нас по доходи и икономическо развитие, излизат по коренно различен начин от кризата.

През септември в страната са регистрирани 1823 нови коли, което е спад с 27,7% на годишна база, показват данни на Европейската асоциация на производителите на автомобили. Докато общо за страните от ЕС продажбите на нови автомобили са нараснали с 3,1% до близо 234 хил. Септември е първият месец през 2020 г., в който има ръст на регистрираните коли на годишна база.

Вижте как изглежда най-евтиният електромобил на Skoda СНИМКИ

Оказва се, че след като няколко месеца европейците ограничаваха разходите си заради последиците от Covid-19, през септември са се отпуснали и са дали за коли повече от същия месец на миналата година.

В България обаче ситуацията не е такава и хората ограничават покупките на коли. Причините за това са не само свиването не текущите доходи и печалби, а по-скоро несигурността как ще се развива икономиката през следващите месеци. Когато хората са несигурни не харчат много за стоки за дълготрайна употреба.

Мъж продаде ръждясалия рядък Форд на покойния си дядо и стана богат СНИМКИ

В Румъния явно настроенията на хората са различни, защото през септември продажбите на нови коли са нараснали със 79,9% на годишна база до 10 878 бройки.

Много голям ръст на регистрираните нави автомобили има и в Ирландия (+65,9%), Словакия (+31%), Люксембург (+23,1%) и Гърция (+20,5%). Най-близо до нас по спад на продажбите на нови коли е Нидерландия (-21,9%), Словения (-16,6%) и Хърватия (-12,8%).

За първите девет месеца на годината спадът в продажбите на нови коли у нас е с 36,7% до 17 029 бройки. По-голям е спадът само в Хърватия (-45%), и Португалия (-39,3%) и Испания (-38,3%).