Фалит на държавата до няколко години, ако продължи изкуственото надуване на доходи за определени групи от работещите видя бившият финансов министър Милен Велчев.

Милен Велчев

„Обещания са правени най-различни по всякакви поводи и общото между тях е, че повечето от тях са нереалистични за днешната обстановка“, каза Велчев във връзка със споровете около бюджета.

По повод думите на министър Теменужка Петкова, че „ситуацията е много тежка“ той заяви, че е съгласен с това мнение, защото „България е в беда“.

„Приветствам това, че и премиерът, и министърът на финансите са честни с депутатите и с обществото. Най-доброто, което могат да направят, е да подготвят обществото за взимането на нелеки решения в следващите седмици“, каза Велчев в сутрешния блок на bTV.

В беда сме, защото ако наистина се подходи безотговорно и се изпълнят всички обещания, които са давани през последните месеци и години, то дефицитът може да излезе извън всякакъв контрол.

Най-трудното е след това влизането обратно в релсите на нормалността“, коментира бившият финансов министър.

„Много е лесно да се дават подаръци и сметката да я плащат нашите деца и внуци, като обслужват дълга“, допълни Милен Велчев.

По думите му е безотговорно да се обещават по-високи заплати и да се раздават пари, които ги няма, на фона на това, че се опитваме да докажем на Европейския съюз (ЕС), че инфлацията ни е малка.

Милен Велчев заяви, че ако се отпуснат по-високи заплати за някои сектори, това ще доведе до фалит на държавата след няколко години. Той даде пример с Гърция.

„Гърция беше в по-привилегировано положение, отколкото сме ние сега, защото отдавна беше член на еврозоната и беше спасена от фалит. Ако ние влезем в положението на Гърция, няма основание, по което Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК) да ни спасят.

Ще трябва да се спасяваме сами“, посочи Милен Велчев.