Bloomberg: Тенденцията за дедоларизация сред съюзниците на САЩ нараства
Решението на вашингтон да използва долара като оръжие поставя под риск позиция на Америка в сърцето на глобалната финансова система
Тенденцията към дедоларизация нараства в страните, съюзници на САЩ. Вярата на света в американската валута е безвъзвратно подкопана, съобщава Bloomberg.
Това се дължи на неконтролираното нарастване на държавния дълг на САЩ, неефективността на политиката на Вашингтон и превръщането на долара в оръжие чрез агресивното използване на финансови санкции.
Решението на Вашингтон да използва агресивно санкции и нарастващата пристрастност подкопават вярата на чужденците в американската валута, според ексклузивен откъс от Paper
Санкции срещу Русия, мита върху китайския внос и растящото дългово бреме на Съединените щати – всички мерки, засягащи Министерството на финансите на страната, са свързани с политика.
Това създава рискове за национален актив, който министерството трябва да защитава на всяка цена – щатския долар.
„Извънконтролният ръст на държавния дълг, неефективността на политиките на Вашингтон и въоръжаването на долара чрез агресивното използване на финансови санкции допринасят за усещането, че господството на американската валута е на път да бъде застрашено“, казва Есуар Прасад, професор в университета Корнел и старши сътрудник в института Брукингс.
Твърде рано е да се каже дали статутът на долара като глобална валута е застрашен, но привилегированата позиция на Америка в сърцето на глобалната финансова система все повече се поставя под съмнение – както от приятели, така и от врагове.
Стратегическите съперници Китай и Русия не крият желанието си да изместят долара в международните транзакции в полза на собствените си валути. Освен това тенденцията към дедоларизация се разраства в няколко страни, които Вашингтон смята за съюзници и където те искат да хеджират своите залози пред евентуални санкции на САЩ.
Според Международния валутен фонд от 2001 г., когато правителството на САЩ рязко разшири използването на икономически санкции, делът на долара в глобалните валутни резерви, държани от централните банки, е спаднал от 73% на 59%. Страните от Персийския залив плащат за петрола в китайски юани, а други производители на суровини планират да последват примера им.
„През следващото десетилетие ключът за Съединените щати ще бъде колко умело ще се ориентираме в тези големи промени в относителната мощ“, каза Тимъти Гайтнър, който беше шеф на Министерството на финансите при Обама, в интервю за новата ми книга „Хартиени войници“. : Как въоръжаването на долара промени световния ред.“
„Доверието към Министерството на финансите идва от качеството на неговите хора, неговите решения, неговата репутация за почтеност и разбирането му, че възприема по-дългосрочен поглед върху интересите на САЩ, който надхвърля малко политиката“, каза той.
Бившият служител на Министерството на финансите с 40-годишен опит Марк Собел е по-песимистично настроен.
Той смята, че поради популистките политики на републиканците и демократите, както и тяхната ерозия на позицията на Америка като лидер в международните икономически въпроси, „шансът за силно международно икономическо лидерство за Съединените щати изглежда малък“.
Президентските избори в САЩ започват с икономическа политика, несвързана с предположенията на последното поколение. От десетилетия Съединените щати избират супер силата на своята валута.
Министърът на финансите на Клинтън, Робърт Рубин, искаше спокойствие на валутните пазари, които са били свидетели на колебания повече от десетилетие, причинени от правителствена намеса, рекламирайки ползите от силния долар за Америка.
Накратко, аргументът му беше, че ползите – включително приток на чуждестранни инвестиции, които понижиха вътрешните разходи по заеми и увеличиха покупателната способност на домакинствата и бизнеса – бяха по-големи от въздействието върху износа.
Той също така започна да намалява интервенциите на Министерството на финансите на валутните пазари.
През следващите десетилетия мантрата на Рубин беше последвана от министъра на финансите както в републиканските, така и в демократичните администрации.
Силният долар помогна на икономиката на САЩ да просперира през 90-те години. При Бил Клинтън коригираният спрямо инфлацията растеж беше средно 3,8% в сравнение с 2,8% при неговите предшественици Роналд Рейгън и Джордж У. Буш. Но силният долар имаше и коварни странични ефекти. В съчетание с възхода на Китай, това допринесе за опустошаването на производствения сектор на САЩ. В щатите Rust Belt фабриките се затваряха и предприятията се сриваха, а работодателите се преместиха в по-евтини райони.
Независимо кой ще стане следващият президент, ролята на Америка и долара се променя. Точно това каза председателят на Федералния резерв Кристофър Уолър в февруарската си реч за „доларово лидерство“. И докато висши служители на Фед рядко обсъждат темата публично, Уолър каза:
„Ролята на Съединените щати в глобалната икономика се променя, финансовият пейзаж винаги се променя и е важно политиците редовно да обмислят дали и защо ролята на доларът също ще се промени.“
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук