БНБ изнесе важни данни за лошите кредити
Макар и с временно покачване, делът на този тип заеми в банковите портфейли у нас остава незначителен
Въпреки пандемичната обстановка през миналата година лошите кредити у нас успяха да се върнат на нива от предкризисната 2019 г., показа справка на „Монитор” в данните за необслужваните кредити и аванси и натрупаната обезценка, публикувани от Българска народна банка (БНБ).
Макар и с временно покачване, делът на този тип заеми в банковите портфейли у нас остава незначителен.
По дефиниция под „лош” кредит се разбира такъв, при който има просрочие за вноската над 90 дни, дори и над 180 дни. Понякога в тази група влизат и задължения, за които няма изглед скоро да бъдат изплатени.
Данните на БНБ показват, че към края на март 2020 г. общо номиналната стойност на изтеглените заеми от българските домакинства е 24,6 млрд. лв. От тях необслужваните кредити са в размер на 1,7 млрд. лв.. В края на първото полугодие е отчетен единственият ръст на лошите кредити за годината. Тогава изтеглените от банките суми са 24,8 млрд. лв.
от които 1,850 млрд. лв. са необслужвани. През лятото показателят започва да спада, а в края на септември стига 1,809 млрд. лв. До края на 2020 г. пък необслужваните заеми са в размер на 1,784 млрд. лв., което е незначителен ръст спрямо 2019 г., когато те са 1,774 млрд. лв.
Размерът на жилищните и потребителските заеми с просрочие се запазва почти без промяна през 2020 г.
През първото тримесечие има 419,4 млн. лв. кредити, обезпечени с жилищен имот и с просрочие над 180 дни. Потребителските заеми с такова забавяне са над 707,8 млн. лв. В края на юни има нарастване на жилищните заеми до 424,6 млн. лв., а пък тези за потребление спадат до 686,3 млн. лв.
През третото тримесечие тенденцията се обръща и ипотеките с просрочие над 6 месеца са вече 408,5 млн. лв., или с около 16 млн. лв. по-малко. Потребителските заеми пък растат и стигат над 685 млн. лв.
Логично, през декември, когато се отчита спад в общия размер на необслужваните кредити, има намаление и в двата вида задължения. Ипотеките спадат под 400 млн. лв. и са вече 355,1 млн. лв. в края на 2020 г. Потребителските заеми пък са 668,1 млн. лв.
Макар през 2020 г. да има спад в лошите заеми, то редица институции и експерти предупреждават, че от средата на тази година може да има ръст на необслужваните кредити. Причина за това е не само пандемичната обстановка, но и изтеклият кредитен мораториум.
Очакванията са, че не всеки българин ще се справи да си стъпи на краката навреме и съответно, дори след забавянето на вноските, той може отново да пропусне да ги плаща поради нестабилни доходи, загубена работа и пр.