БНБ огласи незабавните плащания в евро
Очаква се също масовото въвеждане на системи за мониторинг на трансакции в реално време, базирани на изкуствен интелект, които ще следят за подозрително поведение и опити за измама
Българската финансова система е напълно подготвена за въвеждането на еврото, а процесите по оперативна интеграция с еврозоната напредват по график. Това заяви подуправителят на БНБ и ръководител на управление „Банково“ доц. Петър Чобанов в обширен анализ пред Economic.bg.
По думите му, в областта на плащанията страната ни вече е завършила ключови проекти, които приближават банковата система до стандартите на еврозоната.
Напредък по ключови проекти
Чобанов посочва, че България вече участва в новата консолидирана платформа на Евросистемата за TARGET услуги, в която са обединени платежната система T2, платформата за сетълмент на ценни книжа T2S и системата за незабавни плащания TIPS. Очаква се през 2025 г. да бъде добавена и системата за управление на обезпеченията (ECMS).
БНБ, заедно с БОРИКА и търговските банки, е осигурила и пълна SEPA съвместимост, включително по отношение на бюджетните плащания, които от октомври 2023 г. се извършват изцяло по SEPA стандартите. Това, според Чобанов, ще улесни преминаването към евро и при тези трансакции.
Вече са създадени условия и за незабавни плащания в евро чрез системата TIPS. В момента в нея участват три банки и един небанков доставчик, като се очаква броят им да се увеличи до края на пролетта.
Чобанов подчертава, че „активно се работи“ за присъединяване на всички банки, за да се гарантира непрекъснатост на услугата след приемането на еврото.
„През 2025 г. ще приключим и проекта за миграция на картовите плащания към евро, като БОРИКА ще бъде интегрирана към TARGET“, допълва подуправителят на БНБ.
Готовност за 1 януари 2026 г.
По отношение на планираното присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г., Чобанов е категоричен: „Нямаме индикации за забавяне. Към момента всички ключови проекти са в срок.“
По думите му, дори в момента голяма част от трансакциите на търговските банки вече се осъществяват през евросистемата – TARGET и SEPA, включително и незабавни плащания.
По-сигурни плащания и по-малко измами
Новите изисквания на ЕС ще въведат проверка на името на получателя при кредитни преводи в евро – както обикновени, така и незабавни. Платецът ще бъде информиран дали името, което е въвел, съвпада с това на титуляря на сметката. Целта е да се намалят измамите и грешките при преводи.
„Услугата ще повиши сигурността и потребителското доверие, без да води до допълнителни разходи за потребителите“, уверява Чобанов.
Очаква се също масовото въвеждане на системи за мониторинг на трансакции в реално време, базирани на изкуствен интелект, които ще следят за подозрително поведение и опити за измама.
Нови методи: незабавни преводи по мобилен номер
БНБ работи активно и върху внедряването на незабавни плащания по мобилен номер, при които не е нужно въвеждането на IBAN.
Системата ще използва база данни, в която номерът на получателя се свързва със съответната банкова сметка. Това значително ще улесни потребителите и ще намали риска от грешки при преводи, особено при използване на мобилни приложения.
„Вече има решения, които заменят SMS-плащанията с незабавни преводи, включително при паркиране“, казва Чобанов и подчертава, че целта е създаването на европейски алтернативи на картовите разплащания, които са по-евтини и по-гъвкави.
Регулации за финтех компаниите
Чобанов обръща внимание и на новите европейски регулации, които отварят възможности за финтех компаниите, но и поставят пред тях сериозни изисквания.
Регламентът за незабавните преводи в евро (ЕС 2024/886) вече е в сила и в България се подготвят законови промени за неговото прилагане. С него се премахва и ограничението небанкови доставчици да участват в платежни системи с окончателност на сетълмента.
Също от януари 2025 г. се прилага Регламентът за дигиталната оперативна устойчивост (DORA), който поставя строги изисквания за киберсигурност и управление на технологичните рискове в целия финансов сектор.
Допълнително, Регламентът за пазарите на криптоактиви (MiCAR) ще отвори нови възможности за компании, работещи с криптовалути, като създава ясни правила за тяхната дейност в ЕС.
Последвайте ни
0 Коментара: