БНБ отново вдигна нивото на антицикличния буфер

Управителният съвет на БНБ увеличи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции, на 1.5% в сила от 1 януари 2023 година. Това съобщи Централната банка.

В момента този буфер е 0.5%, а през септември БНБ обяви, че от 1 октомври 2022-а той ще е 1 процент. Това увеличение остава в сила, но сега се оказва, че три месеца след като започне да действа, въпросният буфер отново ще нарасне - този път до 1.5 процента.

Нищо чудно докато първото увеличение - до 1%, влезе в сила, БНБ да обяви още едно покачване на буфера - този път до 2 процента. Всичко зависи от движението на жилищните кредити, чийто ръст в момента е едва ли не единствената причина за каскадното нарастване на антицикличния буфер.

Ролята на ръста на жилищните заеми върху покачването на антицикличния буфер недвусмислено се подчертава в официалното съобщение на БНБ. В него пише, че съотношението на общия банков кредит към БВП, който е референтен индикатор при определянето на антицикличния буфер не само, че не се увеличава, но дори и намалява.

"Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-29.5 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер", информира БНБ. Но веднага следва уточнението, че тъй като стандартният показател за отклонението на съотношението кредит/БВП от дългосрочния тренд не отразява напълно тенденциите в цикличните рискове, при оценката за нивото на антицикличния буфер се вземат под внимание и допълнителни индикатори, фокусирани върху кредитния пазар, задлъжнялостта, пазара на недвижими имоти, както и общото състояние на икономическата среда.

Веднага след направеното уточнение БНБ представя същината на проблема, поради което е взето решението за повишаване на антицикличния буфер.

"Кредитите за домакинства нарастват с ускорени темпове, особено в сегмента на жилищните кредити. Продължителното запазване на текущите темпове на кредитен растеж при съществуващите нива на реалните лихвени проценти създава предпоставки за увеличение на задлъжнялостта, което може да се отрази негативно върху способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си и да доведе до нарастване на необслужваните кредити и обезценките при потенциално влошаване на икономическата среда. В отговор на тези рискове на 16 септември 2021 г.

Управителният съвет на БНБ увеличи нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1.0% в сила от 1 октомври 2022 г., като за периода до края на третото тримесечие на 2022 г. равнището на буфера остава на текущото ниво от 0.5%.

Текущата политика на банките за поддържане на кредитната активност в сегментите на жилищното строителство и на кредитите, обезпечени с търговско и недвижимо имущество, макар и защитена като индивидуални кредитни решения и покрита с наличните ликвидни и капиталови буфери, има общосистемна проекция, което налага продължаване на проактивната позиция за изграждането на буферен капацитет срещу цикличните рискове.

Предвид на запазващата се висока кредитна активност и несигурността по отношение на развитието на икономическата среда, повишението на равнището на антицикличния буфер от 1.0% на 1.5% в сила от 1 януари 2023 г. има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките.

В съответствие с чл. 5, ал. 5 от Наредба № 8 на Българската народна банка, решението за увеличаване на нивото на антицикличния буфер се оповестява 12 месеца преди влизането му в сила", се казва в съобщението на Централната банка.