БНБ смрази с прогноза за инфлацията и икономическия растеж
Очакванията са външното търсене на български стоки и услуги да отчете растеж с 2,9 на сто през 2022 г., последван от спад от 0,1 на сто през 2023 г. и възстановяване на растежа до 4,1 на сто през 2024 г.
Ръстът на БВП ще се забави до 2,8% през 2022 г. и до 0,1 на сто през 2023 г. Това става ясно от редовната тримесечна икономическа прогноза БНБ, пише tribune.bg.
Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се предвижда да възлезе на 14,9 на сто в края на 2022 г., и макар и темпът на нарастване на ХИПЦ да се забави до 4,1 на сто в края на 2023 г., средно за годината инфлацията ще остане висока (7,6 на сто). В края на 2024 г. е възможно допълнително забавяне на инфлацията до 3,4 на сто, смятат експертите на БНБ.
Фактор за подкрепа на икономическата активност през 2023 г. е очакваното усвояване на средства по Националния план за възстановяване и устойчивост.
През 2024 г. ръстът на БВП ще се ускори до 3,4 на сто.
За по-ниския растеж на икономическата активност през 2022 г. ще допринасят намаляването на износ и забавянето на растежа на частното потребление заради инфлацията. Тази динамика ще бъде само частично компенсирана от очаквания по-силен растеж на правителственото потребление, както и от същественото натрупване на запаси в икономиката пак заради инфлацията и несигурността в глобалните вериги за доставки.
Прогнозата на БНБ за основни макроикономически показатели е изготвена към 30 септември и се основава на допускания за развитието на международната конюнктура и за динамиката на цените на основни стокови групи на международните пазари към 9 септември.
Продължаването и ескалацията на войната в Украйна създава по-голяма от обичайната несигурност в прогнозираните стойности на показателите, чиято динамика е силно повлияна от заложените в прогнозата технически допускания.
В базисния сценарий на прогнозата не са включени негативни ефекти върху българската икономика, които биха възникнали в резултат на евентуален недостиг на природен газ в страната. В прогнозата не се отчита потенциалното влияние на политическата несигурност в България върху икономическата активност и инфлацията.
В БНБ очакват външното търсене на български стоки и услуги да отчете растеж с 2,9 на сто през 2022 г., последван от спад от 0,1 на сто през 2023 г. и възстановяване на растежа до 4,1 на сто през 2024 г.
Цените на суровините на международните пазари продължават да се характеризират с високи колебания, като включените в допусканията цени на фючърсни договори дават знаци, че при повечето суровини те ще останат трайно над нивата си от 2021 г., смятат в Централната банка.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук