Богатите пенсионери в Родопите изумиха цяла България
Старци дават по 500 лева, за да не избягат децата, но и харчат за леки жени и кръчми
Пари за децата, внуците, пестене за операции, пари за ресторанти, приятели, та дори и… леки жени. Така харчат средствата си „богатите пенсионери“ в Родопите.
Регионът е в дъното в страната по среден размер на пенсиите поради ред причини, но има и десетки, които достигат завидни размери – по 2000 лева на месец. Става въпрос за бивши миньори и енергетици.
„Дадох по 20 000 лева на децата, а те дори не ме поглеждат.
Живея сам и си спестявам парите. Имам повече, отколкото работещи хора. Но вече няма сили за забавления“, споделя 85-годишен мъж от село в региона, цитиран от „Родопи voice“.
Цял живот е прекарал в мините. В момента получава по две хилядарки на месец. Но е самотен и няма с кого дори да сподели последните си мигове на радост.
Не така обаче прави друг пенсионер в планината. Вдовецът редовно слиза от селото си до областния град.
„Имах малко дела, проблеми, загубих пари. Но набързо спестих 10 000 лева. Обядвам в ресторанти, черпя приятели като взема пенсията“, казва мъжът, чието име умишлено спестяваме.
Защото обича да харчи и за… леки жени. От най-евтините, 50 лева на сеанс, допълва той с мотив „все пак съм пенсионер, не баровец“.
„Всеки месец давам по 500 лева на децата, за да им помагам. Пенсията ми е 2000 лева. Повече от заплатите им взети заедно.
Пенсионерите ликуват, а работещите завиждат за парите им
Ако не им помагам, досега да са напуснали страната и да остана съвсем сам“, казва пък Бекир. Живее скромно в родното си село, няма нужда от излишен лукс.
На месец над 2000 лева до тавана от 3400 лева получават около 35 000 пенсионери в страната, като тези с пенсии от 3400 лева за 762-ма, а над тавана получават 336 човека, сочат данните на НОИ.
Най-ниски са тези, които не са свързани с трудова дейност – военна инвалидност, социални пенсии за старост и инвалидност. Хората с такива пенсии взимат средно по 371,98 лева на месец.
Най-високи са пенсиите в в София – 809,54 лева, а най-ниски в Кърджали – 561 лева. Смолян пък е в „златната среда“.