Брекзит се оказа добро решение за част от българската икономика
Благодарение на решението на британците, родни текстилни фирми атакуват пазарите в САЩ
За момента фирмите от текстилната и шивашката индустрия не очакват сериозни отражения върху бизнеса заради Брекзит. Нещо повече, те разчитат отново да стъпят на пазара в САЩ, където България до 2003 г. е изнасяла почти половината от продукцията на текстилната си индустрия. Това коментира в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил /БАПИОТ/ Радина Банкова.
По отношение на Брекзит Банкова отбеляза, че сезон 2016 г. вече е договорен, поръчките за Великобритания се изпълняват и колебанията на паунда няма да се отразят на приходите на фирмите-износители.
Председателят на БАПИОТ уточни, че за сектора "облекло" пазарът Великобритания е на пета позиция, а в текстила е на трета. Водещите страни в износа ни са Италия, Германия и Гърция. В периода на преговори в хипотеза, че Великобритания стане трета страна за ЕС, също не би трябвало да има чувствително отражение върху износа от сектора, защото България ще се ползва с така наречения преференциален произход, но се очаква българските изделия да поскъпнат за крайния получател, защото ще трябва да преминават през митнически формалности, смята председателят на БАПИОТ.
Според Банкова поскъпването няма да се отрази на обемите на поръчките от България. Очакванията са за поскъпване до два - три процента, като само един процент от това увеличение ще е за сметка на агенциите, през които ще преминава уреждането на митническите формалности, като все още не е известно как ще се развие пазарът на услуги във Великобритания, отбеляза председателят на БАПИОТ.
Представители на бранша смятат, че при бъдещи преговори с Великобритания би било важно държавата да отстоява въвеждането за България на облекчени процедури при оформянето на вноса и износа за текстилни стоки и облекла. Въпрос на преговори е да се извоюват по-добри позиции за българските износителите, което обаче според председателя на БАПИОТ трябва да стане след анализ по браншове съгласно участието им в търговския обмен, според техния дял в него и преценка на евентуалните специфичните трудности в търговията.
Фирмите от бранша не изключват и възможността при усложняване на търговския обмен да пренасочат износа си към други трети страни, въпреки че наблюденията на председателя на БАПИОТ отчитат негативна тенденция, характерна за всички търговци от общността, да предпочитат лесния начин на свободния обмен, което води до известна "загуба на форма" в експанзията на пазари с по-различни условия.
Ще има възраждане както на традиционните за бранша трети пазари, така и навлизане на нови територии, допълни Банкова. С най-добър потенциал е пазарът в САЩ, където страната ни има добри традиции, като преди 15 години България е била сериозен износител в този сектор както за САЩ, така и за Канада. До 2003 г. почти половината капацитет на трикотажната индустрия е била за износ за САЩ, отбеляза председателят на БАПИОТ.
По отношение на Русия фирмите от бранша не могат да отчетат сериозни загуби заради ембаргото, защото обемите за износ за там не са големи. Причина за свития износ е липсата на каквито и да е договорени преференции за българския износ в Русия за разлика от тези например, извоювани от Италия, която се ползват с така наречения зелен коридор, коментира Радина Банкова.
В момента текстилната и шивашката индустрия в България работи на пълни обороти, коментира председателят на БАПИОТ. През юли започва новото договаряне за износителите от сектора за 2017 г. за европейските пазари, а за САЩ и Русия това ще стане през август.
Очакванията са за тази година да бъдат запазени ръстовете от един - два процента, каквито бяха през 2015 г., допълни председателят на Асоциацията.