Брекзит спъва ръста на икономиката с 1%

Оптимистична прогноза за икономиката на България през 2016 г. чертаят анализаторите на УниКредит в доклада си "Предизвикателствата пред България", чийто автор е главният икономист на финансовата институция за Централна и Източна Европа Любомир Митов. Но излизането на Великобритания от ЕС ще има негативен ефект за нас праз 2017 г., съобщава „Стандарт”.

Растежът на брутния вътрешен продукт на страната за 2016 г. се предвижда да бъде 3,2-3,4% при 3 на сто за миналата година. Още по-добрата новина е, че растежът се държи главно на значително повишаване на вътрешното потребление, докато през миналата година неговата роля беше доста по-малка. Забавянето на средствата от ЕС за 2016 г. поради липса на достатъчно подготвени проекти позволи да се види, че икономиката расте и без тези пари - икономическият ръст за първата половина на 2016 г. е толкова, колкото за същия период на миналата година. Което опровергава твърденията, че българската икономика се развива главно благодарение на парите от ЕС.
 
Няколко сектора се представят много добре тази година и регистрират рекорди по приходи от дейността си. На първо място това е туризмът, каза Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.
 
Добивите от пшеница също ще са рекордно високи от много години насам. За 2017 г. обаче се очаква забавяне на ръста като основната причина е Брекзит, тъй като тогава вече ще има реални стъпки за излизането на Великобритания от ЕС и това ще се отрази и на България, най-вече в областта на инвестициите и износа. Само от Брекзит България ще реализира 1,1% забавяне на ръста на БВП за 2017 г. Това обаче ще бъде компенсирано до известна степен от възстановяването на пазара на труда. Очакванията са за тази година да бъдат открити 32,6 хил. работни места, а през 2017 г. - 36,8 хил. при безработицата съответно от 6,8% и 5,8%. Степента на възстановяване на заетостта е повишена доста в сравнение с 2008 г., когато за няколко години бяха загубени близо 400 хил. работни места, отбеляза Любомир Митов.
 
Според него възстановяването на износа също ще бъде с рекордни темпове - експортът е на равнище с над 35% по-високо от това в средата на 2008 г., когато икономиката растеше значително. През последните няколко тримесечия ръстът в износа в голяма степен се дължи на услугите и по-специално на аутсорсинга, обясни Павлов.