Британската инфлация достигна 30-годишен връх
Тя стигна до 7% през март, като се очаква тя да нарасне още повече през април
Инфлацията във Великобритания се повиши през март до 30-годишен връх от 7%, показват данни на британската официална статистика ONS, като се очаква тя да нарасне още повече през април поради увеличението на сметките за комунални услуги, предаде БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през март с 1,1% спрямо февруари, когато се повиши с 0,8%. Спрямо година по-рано потребителската инфлация се ускори през март до 7% от 6,2% през февруари, достигайки най-високо ниво от март 1992 г. и при очаквания за малко по-сдържано нейно ускоряване до 6,7 на сто.
Основната инфлация, която изключва цените на енергията, храните, алкохолните напитки и тютюна, пък се ускори на годишна база през март до 5,7% от 5,2% месец по-рано, нараствайки спрямо февруари с 0,9%.
Мартенските данни само подчертават влошаващото се свиване на финансите на домакинствата (на техните доходи по отношение на инфлацията) през тази година, което вероятно ще се отрази върху икономическия растеж.
Графика на индекса CPI по месеци (спрямо година по-рано)
"Повишаването на цените в общ план доведе до рязко повишаване на годишната инфлация през март“, посочи главният икономист на Службата за национална статистика - Грант Фицнър. "Сред най-големите увеличения бяха разходите за бензин, като трябва да се има предвид, че данните за цените бяха обработени преди неотдавнашното намаляване на данъците за горивата и мебелите".
Ускоряването на инфлацията през миналия месец се дължеше отново в най-голяма степен на по-високите цени на течните горива, които се увеличиха с цели 44% поради солидното поскъпване на петрола след началото на руската инвазия в Украйна.
Британското правителство вече обяви намаляване на данъка за горивата с 5 пенса на литър в рамите на следващите 12 месеца, считано от 24 март, с цел да облекчи домакинствата, но инфлацията вероятно ще остане много висока за още известно време и ще намали паритета на покупателната способност, тъй като войната в Украйна далеч не е приключила и разходите за енергия остават повишени, докато продължават и глобалните ограничения на доставките.
Британският финансов министър Риши Сунак заяви след оповестяването на данните, че растящата инфлация се дължи на "глобален натиск върху веригите на доставки и на енергийните пазари", проблем, който "може да бъде допълнително изострен от руската агресия в Украйна".
"Знам, че това е тревожен момент за много семейства, поради което предприемаме действия за облекчаване на тежестта, като предоставяме подкрепа на стойност около 22 милиарда паунда през тази финансова година", добави той.
Цените на транспорта скочиха с рекордните 13,4% спрямо година по-рано, последваните от цените на мебелите и домакинските услуги (с 10,3%), на дрехите и обувните принадлежности (с 9,8%), в ресторантите и хотелите (с 6,9%) и на храните и безалкохолните напитки (с 5,9%), показват данните на ONS.
Икономистите очакват инфлацията да се ускори допълнително през април, тъй като покачването на цените на енергията ще се отразят на сметките за комунални услуги на домакинствата, което вероятно ще повиши инфлацията над 8 на сто.
През миналия месец британската служба за бюджетна отговорност прогнозира, че индексът на потребителските цени ще достигне 40-годишен връх от 8,7% през последното тримесечие на 2022 г.
Инфлацията във Великобритания ще продължи да се увеличава през следващите месеци, имайки предвид, че производствените цени през март скочиха с цели 11,9% на годишна база след повишение с 10,2% през февруари, отбелязвайки най-голямо увеличение от септември 2008 г.
Финансовите пазари смятат, че Английската централна банка почти сигурно ще повиши основната си лихва до 1,0% от 0,75% на следващото заседание на 5 май, преди да продължи да вдига лихвата към 2,0-2,25% до края на 2022 г.