Британски депутати алармират: Разводът с ЕС ще струва много по-скъпо, отколкото ни казват управляващите

Оценката на британското правителство за това колко ще трябва да плати на ЕС като част от развода си със съюза е подценена най-малко с 10 млрд. паунда, твърдят депутати от Комисията за публични сметки в парламента на страната, съобщава „Ройтерс“.
 
Трябва да се има предвид, че преговарящите в Лондон и Брюксел се споразумяха за сметка по развода в размер между 35 и 39 млрд. британски лири (между 40 и 45 млрд. евро), който трябва да бъде платен на ЕС през следващите няколко десетилетия, след като Великобритания напусне единния блок.
 
Въпросът със сметката за развода беше един от най-спорните елементи на британските преговори за Брекзит, като представители на управляващата партия на премиера Тереза Мей бяха силно разгневени, настоявайки дори да не се плаща нищо, преди през месец май да бъде постигнато споразумението по този въпрос.
 
Комисията за публичните сметки на парламента на британския парламент обаче заяви, че сумата, която включва общите разходи на Великобритания, е била по-ниска, отколкото ще бъдат действителните публични финансови харчове и отбеляза, че правителството трябва да бъде по-ясно.
 
"Истинската цена на Брекзит е въпрос от изключителен обществен интерес. Правителството трябва да предостави на парламента и на обществеността ясна и недвусмислена информация", посочи председателят на комисията Мег Хайлиър. "Ограничената оценка на правителството за така наречената "сметка за развода" не отговаря на това описание. Тази оценка пропуска най-малко 10 милиарда паунда от очакваните разходи, свързани с оттеглянето ни от ЕС и продължава да бъде обект на голяма неяснота", добави тя.
 
В доклада на парламентарната комисия се посочва, че в сметката не са включени 3 млрд. британски лири, които Великобритания ще трябва да плати на Европейския фонд за развитие, който се използва от ЕС за предоставяне на чуждестранна помощ.
 
Комисията също така посочи, че цялостната сметка по Брекзит включва и около 7,2 млрд. паунда от предоставяното от ЕС финансиране, което обаче ще отиде директно до органите в страната, отговарящи за частния сектор и следователно няма да може да компенсира правителствените разходи.
 
Трябва да се има предвид, че първоначалното изчисление на разходите за развода с ЕС, направено от финансовото министерство на Великобритания, не прави разграничение между финансовите потоци към частния и към публичния сектор и просто приспада общата сума от разходите.