Бъркотия на борсите с турската лира заради балотажа на изборите
Турската валута е подложена на натиск, откакто Ердоган започна да прилага редица нестандартни политики от 2018 г., включително намаляване на лихвените проценти с цел стимулиране на растежа, въпреки че инфлацията нарасна, контрол на валутните курсове и дър
Трейдърите се подготвят за по-голяма нестабилност на турската лира, тъй като по предварителни данни от гласуването на президентските избори се очертава да се стигне до втори тур след две седмици, което ще увеличи натиска върху строго контролираната валута, съобщава Bloomberg.
В 9:15 ч. сутринта в Инстанбул лирата леко поевтинява с 0,2% до 19,63 лири за долар, което е близо до двумесечно дъно. По-рано през сесията държавните банки се намесиха, за да задържат обменния курс на ниво около 19,65 за долар, позовавайки се на запознати източници.
В петък валутата затвори на ниво от 19,58, с което общият ѝ спад за тази година достигна 5%. Централната банка отказва да коментира валутния курс.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган ще се изправи отново срещу кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу на втори тур на 28 май, тъй като в неделя и двамата кандидати не успяха да съберат 50% от общия брой гласове, необходими за победа.
До началото на понеделник и при преброени над 98% от урните Ердоган имаше 49,3% от гласовете, докато Кълъчдароглу си осигури 45% подкрепа. Въпреки че все още е възможно Ердоган да обяви победа още на първия тур, най-вероятният изход е балотаж.
„Ако тези резултати се запазят, това ще бъде един от най-лошите резултати за пазарите", каза Огедай Топкулар, мениджър в RAM Capital SA. „През следващите две седмици ще има голяма неяснота“.
Турската валута е подложена на натиск, откакто Ердоган започна да прилага редица нестандартни политики от 2018 г., включително намаляване на лихвените проценти с цел стимулиране на растежа, въпреки че инфлацията нарасна, контрол на валутните курсове и държавна намеса. Скритите интервенции на пазара от страна на централната банка възлизат на близо 177 млрд. щатски долара през последните 16 месеца .
„Следващите две седмици вероятно ще бъдат най-напрегнатите в турската политика, откакто Партията на справедливостта и развитието и Ердоган дойдоха на власт преди две десетилетия", казва Пьотр Матис, старши валутен анализатор в In Touch Capital Markets в Лондон. „Задкулисните валутни интервенции вероятно ще продължат и през следващите две седмици, за да поддържат лирата относително стабилна“.
Анализатори на JPMorgan и HSBC заявиха, че очакват лирата да поевтинее до около 24-25 лири за долар. През миналата седмица от Goldman Sachs заявиха, че пазарът оценява „рязка девалвация", чието времево разпределение би било трудно да се предвиди.
Опозиционният алианс на Кълъчдароглу обещава да промени много от икономическите политики на сегашната администрация, да се върне към лихвена политика, подобна на тази в други страни, и да назначи „автономен" шеф на централната банка.
За сравнение - Ердоган прогони трима управители на централната банка от 2019 г. насам в стремежа си да постигне все по-ниски разходи по заемите.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук