Брокер каза вярно ли е: Ако влезем в Еврозоната, имотите скачат със...

Това е малко вероятно, предвид отчетените пазарни тенденции и факторите, които движат пазара, смята Полина Стойкова

В последните години се строят по-големи сгради, с повече жилища в тях, което е трайна тенденция на пазара на имоти, пише Марица бг.

Мащабните проекти са знак, че инвеститорите имат смелост да ги стартират и завършат, коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties, която представи подробен анализ на жилищния пазар с акцент върху новото строителство по време на семинар на Камарата на професионалните оценители на тема "Пазарът на недвижими имоти в България през 2023 година. Тенденции и очаквания за развитие през 2024 година".

„Във всички големи градове се създават изцяло нови зони или се преобразяват бивши индустриални зони, това спомага и за по-добра градска среда“, отбеляза тя.  

Миналата година средната цена, на която са се сключвали сделките в София, е достигнала 1600 евро на кв.м, сочат данните на Bulgarian Properties.

Към края на годината покачването на цените на жилищата се е забавило до 3,2% на годишна база, а в реалнo изражениe, след изключване на инфлацията, през последните две тримесечия на 2023 г. е отчетен дори лек спад.

При новото строителство ръстът в началото на 2024 г. е между 3% и 10%, в зависимост от напредъка на строителството.

В Пловдив цените, също като в София, са забавили движението нагоре до 10% в края на миналата година и средната цена на квадратен метър под тепетата достига 1186 евро.

Тя е по-ниска в сравнение с Варна и Бургас, където е съответно 1300 евро и 1220 евро на кв.м заради по-силния ръст на цените в двата морски града от съответно 20,7% и 15% в края на миналата година.

В момента продавачите на жилища изчакват, тъй като цари мнението, че след влизането на България в еврозоната цените ще нараснат с 30%-40%, каза Полина Стойкова.

Това обаче е малко вероятно, предвид отчетените пазарни тенденции и факторите, които движат пазара.

Все пак ограниченото предлагане на жилищни имоти в големите градове у нас ще се запази и през следващите месеци и това ще поддържа ръста на цените малко по-висок в сравнение с края на 2023 г., но в рамките на около 10%. 

Укротената инфлация е добра новина за пазара на имоти

През последните години именно тя беше един от двигателите за ръст на цените

Забавянето на инфлацията e добра новина за пазара на недвижими имоти. Това коментира пред "Марица" Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.

Според последните данни от Националния статистически институт (НСИ) бесният танц на цените забавя темпото, като през януари 2024 г. месечната инфлация е отчетена на ниво от едва 0,5%, а годишната достига 3,8%.

Това е значително подобрение спрямо предходните периоди и е добра новина за икономиката като цяло, включително за сектора на недвижимите имоти, тъй като през последните години именно инфлацията беше един от двигателите за ръст на цените на имотите. 

Ръст на сделките с близо 20% 

От Bulgarian Properties посочват, че обемите от сделки с недвижими имоти са нараснали с около 20% в началото на 2024 година спрямо същия период на предходната година.

Това увеличение подчертава нарастващия интерес от страна на купувачите и инвеститорите. Специално внимание заслужава пазарът на недвижими имоти в столицата, където цените продължават да следват възходящ тренд, но тенденцията също е към забавяне на ръстовете.

През януари отчитаме увеличение от 7% на годишна база, като средният скок на цените достига около 100 евро за квадратен метър. Това отразява продължаващата тенденция за ограниченото предлагане при силно търсене.

Каква е ситуацията в Пловдив

Забавянето на инфлацията няма да се отрази на цените на недвижимите имоти - категоричен е Мирослав Язов. Той от години работи изцяло в сферата на сделките с недвижими имоти, също на фасилити и пропърти мениджмънта.

В момента е ръководител на най-новия строителен проект „Марково Вита Нова“ в покрайнините на Пловдив. 

„Народопсихологията на българина е такава, че ние си търсим само причини да вдигаме цените на имотите. Когато имаме причини да ги сваляме, обикновено пренебрегваме този факт - и така е във всички аспекти от живота ни.

Намалените цени на строителните материали например е добра предпоставка това да се случи, но според мен полученият марж ще отиде директно в джоба на инвеститорите.

В някои случаи те дори могат да го използват като предимство в преговори за по-трудно продаваем имот“, коментира Язов. 

Костадин Пенов, управляващ съдружник в "Армада имоти", коментира, че в последно време инфлацията е намалила темпа си, като основната причина за това е общо намаленото потребление. 

"В момента броят на сделките е стабилен и без големи флуктуации. Пазарът е в очакване - дали ще бъде потвърдено влизането на България в еврозоната.

Очакванията са да се активизира търсенето, поради опасения на купувачите за увеличаване на цените на имотите.

Това ще бъде породено от улесненото кредитиране и повишаване на доверието на чуждестранните инвеститори към страната ни, включително инвестиционните фондове, което ще повиши цялостното търсене на жилища в големите градове от страната", коментира Пенов.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук