Брюксел нашляпа Унгария и Словакия заради Украйна
Накара ги да се откажат от руските доставки на петрол по тръбопровода "Дружба"
Брюксел нарежда на Унгария и Словакия да се откажат от руския петрол. Европейската комисия отхвърля оплакванията, че украинските санкции срещу „Лукойл“ застрашават сигурността на доставките.
Тъй като разчитат на руския суров петрол, който преминава през Украйна по тръбопровода „Дружба“, използван и от „Лукойл“, Унгария и Словакия заявиха, че този ход заплашва с недостиг на гориво.
Но говорител на комисията заяви, че страните имат достатъчно доставки, тъй като общият поток не е намалял. „Спешните консултации“, които двете страни поискаха, съгласно търговското споразумение на ЕС с Украйна, не са били необходими, според него.
Унгария и Словакия получиха изключения от общоевропейската забрана за внос на руски петрол след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г. поради това, че според тях няма налични алтернативи.
Но Домбровскис заяви, че те биха могли да използват съществуващ тръбопровод, по който се доставя суров петрол с кораби от Хърватия.
„Настоящият анализ на Комисията сочи, че има достатъчен капацитет за Унгария и Словакия чрез алтернативни тръбопроводи, като например Адриатическия тръбопровод „Янаф“, каза той.
Той допълни, че на срещата миналата седмица за обсъждане на въпроса от представители на всички държави членки „значителен брой са задали въпроса защо Унгария и Словакия очевидно не са проучили досега алтернативите“.
Брюксел нарежда на Унгария и Словакия да се откажат от руския петрол
Домбровскис заяви, че унгарската енергийна компания MOL е „изложила в официални писма, че „Лукойл“ наистина не е собственик на петрола, транспортиран през Украйна за групата MOL“, което означава, че доставките, идващи през „Дружба“, не са засегнати от санкциите на Киев.
В четвъртък Домбровскис се срещна с украинския министър-председател Денис Шмигал в Брюксел и му беше казано, че през „Дружба“ все още тече достатъчно количество петрол.
MOL има дългосрочни договори с руски доставчици. Суровият петрол от Русия съставлява само 3% от търсенето в блока, заяви Комисията.
Тази седмица унгарският външен министър Петер Сиярто обвини комисията в „изнудване“, като заяви, че тя преследва двете държави заради противопоставянето им на въоръжаването на Украйна.
Сиярто заяви, че може би „Брюксел, а не Киев, е измислил цялото това нещо… да изнудва две промирни държави, които отхвърлят трансфера на оръжие“.
Словакия заяви, че ще предостави допълнителна информация на Комисията.
„Докато деблокирането на доставките на петрол не бъде решено по никакъв начин, ние все още смятаме, че ситуацията е сериозна и застрашава енергийната сигурност на Словакия“, добави тя.
Отношенията между Унгария и Брюксел се влошиха през последния месец, след като Будапеща пое ротационното председателство на ЕС.
Премиерът Виктор Орбан посети руския президент Владимир Путин в Москва, за да посредничи за мира в Украйна, което предизвика възмущението на колегите лидери от ЕС, които заявиха, че той не ги представлява.
Комисията спира милиарди еврофондове от Унгария поради опасения относно върховенството на закона. Орбан попречи на други държави членки да получат обратно от ЕС част от оръжията, които са изпратили на Украйна.
Словакия, в която наскоро се смени правителството, като миналата година премиер стана съюзникът на Орбан Роберт Фицо, заплаши с действия срещу Украйна.