"Булгартрансгаз" с кошмарна прогноза за това какво ще се случи в България, ако руските доставки спрат
Да не плюем в стария кладенец, преди да сме изкопали новия, заяви Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал у нас
За колко дни имаме природен газ в хранилището в Чирен? Разчетите на "Булгартрансгаз", които го стопанисват, сочат, че ако днес руските доставки спрат, горивото там ще стигне за не повече от месец, и то при ограничено ползване.
"Вчера потреблението у нас е било около 11 млн. кубични метра и оттук нататък се вижда по всяка точка общо колко е влязло в системата", заяви пред bTV изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Той добави, че редовно проверява тече ли газът от Русия.
Лоша новина от Путин за продажбите на природен газ за неприятелските страни в Европа ВИДЕО
"Не само като се будя, но и преди да си легна. Имаме система, която следи и количествата и налягането на почасова база - това и преди да се легна, и след като стана го проверявам, дори понякога и през нощта", добави той.
В момента в хранилището има около 100 млн. кубични метра синьо гориво. При спиране на руския газ ще се задейства план за извънредни ситуации и ще се наложи ограничителен режим. Газ ще се насочва основно към топлофикациите и газоразпределителните дружества, които обслужват битови потребители и само за ключови предприятия.
"Считам, че бихме могли най-уязвимите клиенти със съответните ограничения и за тях да ги осигурим в рамките на 30 дни", добави Малинов.
За разширяването на Чирен се говори вече 10 години, но реални стъпки се правят едва сега. Капацитетът на газохранилището в момента е 550 млн. кубични метра. Очаква се след разширението той да се увеличи двойно и да достигне 1 млрд. кубични метра. Това обаче ще стане през 2024 г.
Васил Велев за изтичащия договор с "Газпром": Да не плюем в стария кладенец, преди да сме изкопали новия
"Вероятно в момента, заради войната в Украйна, не е възможно да се поднови договора с "Газпром", но няма нужда и да се декларира, че няма да се подновява, защото ние сме в по особена ситуация, спрямо останалите европейски страни, тъй като сме единствената страна, чийто договор изтича в края на годината. Другите страни имат дългосрочни договори, на нелоши цени някои от тях.
Т.е. трябва да сме малко по-обрани, за да не всяваме допълнително напрежение и да лишаваме от перспектива икономиката, защото ако няма да има дългосрочен договор трябва да има яснота как ще се снабдяваме с газ, по какви маршрути, резервирали ли сме капацитети, осигурили ли сме количества, на каква цена". Това каза по bTV Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал у нас.
"Този азерски газ, договорен през септември, не може да замени цялото количество, дори да приемем, че ще купуваме газ от някой друг, т.е. опосредствено.
И преди да изкопаем нов кладенец, казват източните мъдрости, не трябва да плюем в стария. Трябва да има сигурност на доставките и да има перспектива не само като количества, но и като цени и затова работодателските организации се обърнахме с писмо до премиера", уточни Велев.