Честито: Токът през деня поскъпва с 31%, а през нощта - със 150%

Две години поред хората ще плащат рекордни цени за парно заради високите цени на газа в края на миналата година

Дневната тарифа на тока за бита ще нарасне средно с 31% от 1 юли, а нощният ток ще поскъпне със 150%. Това стана ясно по време на обществено обсъждане на предложените от КЕВР по-високи цени на парно, топла вода и ток, пише Труд бг.

Дневната тарифа на “Еврохолд Продажби”, което доставя електроенергия на домакинствата в Западна България, ще нарасне със 120,9%, а нощната тарифа ще бъде повишена с 31,1%.

Повишението на дневната и нощната тарифа на “Енерго-Про Продажби” ще бъде съответно с 30,8% и 154,7%, а на “ЕВН България Електроснабдяване” с 32% и 151,4%.

Наред това обаче ще бъдат намалени другите компоненти, които влизат в крайната цена на тока за бита. Освен самата цена на тока домакинствата плащат цена за пренос и достъп до електропреносната мрежа, цена за пренос през електроразпределителна мрежа на ниско напрежение и цена за достъп до електроразпределителна мрежа.

Почти всички от тези цени ще бъдат намалени. В резултат крайната цена на тока за домакинствата, абонати на “Еврохолд Продажби”, да нарасне с 3,44%, предлага КЕВР. За абонатите на “Енерго-Про Продажби” поскъпването ще бъде с 4,24%, а за “ЕВН България Електроснабдяване” - 3,41%.

Не е ясно защо са направени тези съществени промени в цените на тока за бита, коментираха участници на общественото обсъждане. Изходните данни за дружествата в обосновките са заличени, въпреки че не са търговска тайна.

Още по странна е промяната, като се има предвид, че електроразпределителните дружества искат да бъдат направени инвестиции в мрежата, което е необходимо заради увеличението на ВЕИ централите. А с промяната се намаляват цените именно за достъп до мрежата.

Няма отклонения от целевите стойности за качеството на тока, пише в доклада на КЕВР, а до омбудсмана през 2022 г. има над 1000 жалби на граждани за прекъсвания на тока, каза Цветанка Илиева, експертът към омбудсмана Диана Ковачева.

Заради всичко това омбудсманът поиска да бъде пререзгледано предложението за поскъпване на тока за бита.

Цената на парното от 1 юли ще нарасне с между 0,05% и 0,48% за различните топлофикации в страната, стана ясно при обсъждането в КЕВР.

Но заради вдигането на ДДС от сегашните 9% до нормалната ставка от 20%, парното ще поскъпне с около 11%. И то при положение, че определената от КЕВР прогнозна цена на газа за периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. е намалена с 25% спрямо миналия ценови период до 88,12 лв. за мегаватчас.

Парното няма да поевтинее от 1 юли заради недовзет приход от топлофикациите в размер на близо 300 млн. лв., тоест защото цената на газа през изминалата зима е била по-висока от прогнозната.

Така две години поред хората ще плащат рекордни цени за парно, заради високите цени на газа в края на миналата година.

Компенсации за топлофикациите за високите цени на газа имаше до края на май 2022 г. и бяха прекратени преждевременно, каза експертът Весела Ванева от името на омбудсмана.

При поскъпването на газа през есента на миналата година компенсациите не бяха възстановени, въпреки че това беше разрешено от ЕС. КЕВР трябва да уведоми управляващите, за необходимостта от компенсации, за да не се налага потребителите да плащат втора година заради енергийната криза, каза Весела Ванева.

От отговора на работната група в КЕВР стана ясно, че даването на компенсации е възможно, но няма достатъчно пари във Фонд “Сигурност на Електроенергийната Система”, а една от причините за това е ниската цена на тока и необходимостта да бъдат изплащани компенсации за изградените ВЕИ-инсталации в страната.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук