Данни от НСИ: Служебният кабинет прати икономиката на дъното
Ръстът на БВП е само 0,4%, което е най-слабият резултат в страните от ЕС
Ръстът на икономиката на страната през третото тримесечие на годината е само с 0,4% спрямо същия период на 2020 г., показват експресните оценки на Националния статистически институт. Така служебният кабинет на президента Румен Радев реално ни вкара в стагфлация, пише "Труд".
Това е тежко състояние на икономиката, характеризиращо се със застой, т.е нисък темп на икономически ръст, висока инфлация и увеличаване на безработицата.
Годишната инфлация до края на октомври е 6%, което е рекорд за период от над 12 години и половина. За последно цените нараснаха толкова много по време на световната финансова криза през 2008-2009 г., а инфлацията беше 6% през февруари 2009 г. През третото тримесечие на годината общият брой на работещите българи е 3,134 млн. души, показва още данните на НСИ.
Оказва се, че близо 165 хил. души са останали без препитание в резултат на кризата и липсата на мерки от служебното правителство за подкрепа на хората и фирмите. За третото тримесечие на 2019 г., преди пандемията да обхване света, работещите в страната са 3,299 млн. души. След въвеждане на зеления сертификат уволнените станаха още повече.
Оказва се, че докато другите държави от ЕС през лятото се възстановяваха от кризата, нашата икономика е боксувала на едно място. А шансът месеците преди четвъртата вълна на Covid-19 да бъдат използвани за възстановяване на родната икономика е изпуснат.
През третото тримесечие на годината България се представя най-зле от всички страни в ЕС. От юли до септември ръстът на икономиките на държавите от ЕС е с 3,9%. Най-добре се представя Румъния, където ръстът на Брутния вътрешен продукт (БВП) е с 8%.
След това са Унгария и Литва с ръст на БВП съответно с 6,1% и 6%. България е на дъното на класацията с ръст на БВП само с 0,4%. Най-близо до нас са Словакия (+1,3%) и Германия (+2,5%). Икономиката на повечето страни от ЕС нараства с над 4% на годишна база, а ние сме в застой.
От НСИ са ревизирали и данните за Брутния вътрешен продукт през второто тримесечие на годината. Предварителните данни предвиждаха ръст на икономиката с 9,9% на годишна база. Сега се оказва, че ръстът на БВП от април до юни е бил само със 7%. Това изглежда много, но като се има предвид състоянието на икономиката в началото на пандемията пред 2020 г. този резултат не е така добър.
През второто тримесечие ръстът на БВП на България отново е най-ниският сред страните от ЕС. Най-добре през този период са се представили Ирландия (+21,1%), Франция (+18,8%) и Испания (+17,5%). А средно за страните от ЕС ръстът на икономиката е бил с 13,7%, или двой но по-голям от този на България. Оказва се, че проблемите в страната са започнали веднага след изборите на 4 април и назначаването на служебен кабинет.
Според експресните оценки на НСИ за третото тримесечие на 2021 г. БВП достига 35,577 млрд. лв. Крайното потребление нараства с 5,1%, но инвестициите намаляват с 3%.