Дъблин се точи да стане новата финансова столица след Брекзит

Заради Брекзит Дъблин е на път да се превърне във финансова столица, привличайки банки, инвестиционни фондове и правни кантори, базирани във Великобритания. Те имат силен интерес да останат в Европейския съюз след 29 март.
 
Според проучване на фирма Ernst & Young , Дъблин е на първо място в предпочитанията на финансовите компании, искащи да се установят в ЕС, пред Амстердам, Франкфурт и Париж. Компанията е преброила 27 фирми, които са се ангажирали да преместят свои служители или дейности в ирландската столица от 2016 година.
 
Сред тях е гигантът Bank of America Merrill Lynch, който през декември сля британския и ирландския си клон и превърна Дъблин в своя „главен банков център в Европа“. През януари британската банка Barclays получи зелена светлина от съда да прехвърли 190 милиарда евро активи в ирландския си филиал. Според британски съдебни документи банката иска по този начин да запази възможност да предлага инвестиционни услуги в ЕС.
 
Финансовият център на Дъблин - няколко комплекса от сгради близо до центъра на града, е доста скромен в сравнение с Лондонското сити и десетките му небостъргачи. Той обаче може да се разшири значително, когато Великобритания действително напусне ЕС, по подобие на това, което се случи със старите докове при идването на американските технологични гиганти Facebook, Google и LinkedIn.
 
Данъкът за компаниите е само 12,5% в Ирландия, която ще бъде единствената англоговоряща страна в съюза след излизането на Великобритания. И Дъблин е само на един час път със самолет от Лондон.
 
Ирландският премиер Лио Варадкар не се поколеба да похвали страната си в реч този месец като „уникална входна врата към ЕС и общия му пазар“. Ако обаче активите, натрупани в Ирландия, би трябвало да се увеличат, то последиците за заетостта изглеждат негативни, особено като се има предвид, че Брекзит може би ще остави без работа още 55 000 души, според прогнозите на министерството на финансите.