Делян Добрев разкри ексклузивно пред БЛИЦ как държавата ще спре мафията в енергетиката и защо синдикалните лидери живеят като баровци от Монте Карло!

Промените в Закона за енергетика гарантират, че пазарът на електроенергия вече ще е прозрачен

Народното събрание прие вчера промените в Закона за енергетика, въпреки яростната съпротива на БСП и ДПС. Основен инициатор на промените е председателят на Комисията по енергетика в парламента Делян Добрев. БЛИЦ потърси мнението му по най-горещите теми в енергетиката и за безобразията на синдикалните лидери. Ето как г-н Добрев отговори на въпросите на Ивайло Крачунов:

-Г-н Добрев, каква ще е конкретната полза за българското общество от приетите вчера от Народното събрание промени в Закона за енергетиката?
- След промените в Закона за енергетиката, всички производители на електроенергия с инсталирана мощност  над 5 МГв, т.е. всички генериращи мощности с изключение на най-малките, трябва да продават на борсата.

Това ще доведе до значително увеличение на количествата електроенергия на борсата, което ще гарантира, че цената на електроенергията в България ще е пазарна, а няма да се определя от един, двама или трима производители.

- По какъв начин държавата ще контролира да не се допускат порочните практики, при които някои компании предлагаха електроенергията си на цена, която е 2-3 пъти над пазарната?
- Допреди промените в Закона за енергетиката имаше само трима големи производители, които предлагаха електроенергията си на борсата, а сега броя им ще се увеличи до 147.

И ако между трима производители лесно биха могли да бъдат направени договорки, то при 147 ще е навъзможно.

Освен това даваме нови правомощия на КЕВР с допълнителен бюджет по европейски регламент да следи за пазарни манипулации. Санкциите при допускане на такива нарушения са жестоки!

- Как гледате на безобразията в Мини Марица, където администрацията е раздута до 800 чиновника?
- Това е най-важната тема след промените в Закона за енергетиката, защото либерализацията на цената на електроенергията вече е факт. Пазарът на електроенергия вече ще е прозрачен.

Следващото, с което държавата трябва да се заеме в най-кратки срокове е реформата в дружествата. Аз съм изумен от искането на синдикатите за увеличение на цената на въглищата.

Едно евентуално увеличение на цената на въглищата ще обрече всички работещи в този сектор, и в мините, и в ТЕЦ-овете, на безработица, а самите дружества на фалит.

Г-н Крачунов, Вие знаете, че европейските правила изискват централите на въглища да закупуват плочи за въглеродната емисия. За да останат конкурентоспособни тези централи и да има работа и бъдеще за мините, трябва да се съкращават разходите и тяхната дейност да стане по-ефективна.

Това, което синдикатите искат е абсурдно и обрича миньорите на безработица, защото с тяхното настояване за по-висока цена на въглищата обричат целия сектор на фалит.

- В интервю за БЛИЦ, председателят на АОРБ Васил Велев обяви дейността на синдикатите за порочна и уточни, че те защитават правата на едва 7000 от общо 2 225 000 български работници. Трябва ли според Вас тези скандални разкрития да бъдат внимателно проучени от контролните органи на държавата?
- Г-н Велев е прав, а синдикатите не защитават правата дори на тези 7000 души, защото ако цената на въглищата се увеличи, те ще останат без работа.

Ако синдикатите защитаваха 7000-те хиляди работници, то щяха да настояват за по-голяма ефективност на работата на мините, а не за увеличаване на цената на въглищата, което ще доведе до фалит на всички по веригата.

Велев е прав и за това, че пред Вашата медия заяви, че цената на въглищата в Европа е между 35 и 40 лева за тон. Защо в България цената е 75 лева за тон, а синдикатите настояват за допълнително увеличение? Това означава, че другите мини могат да произведат ефективно въглища на двойно по-ниска цена от тази у нас, а ние имаме два пъти повече разходи. 

В Европа въглищните централи ще оцелеят само при условие, че се преструктурират и станат по-ефективни.

Преди 3 години квотите за въглеродни емисии бяха 3 евро, в момента са 14 евро. ЕК предвижда цената да достигне до 20 евро.

С тези темпове на увеличаване на цената, токът в тези централи ще стане непродаваем. По тази причина централите трябва да съкращават разходите си, а не да ги увеличават.

Според мен увеличение на цената на въглищата никога няма да има. Защото едно увеличение на цената на въглища до доведе до фалит на дружествата.

- Научихме, че синдикалните лидери водят охолен живот като баровците в Монте Карло - возят се на скъпи автомобили и пътуват на екзотични дестинации. Не е ли време прокуратурата да провери банковите сметки на синдикалните лидери и да проучи произхода на авоарите им?
- Синдикалните лидери ползват скъпи коли, модерни телефони и какви ли не екстри! Това са допълнителни разходи за тези централи, за които ме питате.

Ако синдикатите наистина мислят за работещите в мините, първото което трябва да направят е да се откажат от всичките си привилегии и така ще направят по-ефективни мините.

Нека синдикатите да дадат пример на всички останали и да се откажат от екстрите, които ползват. Само че дълбоко се съмнявам, че това ще се случи!

- И след като не се откажат от екстрите си, не трябва ли прокуратурата да се заеме с тях?
- Винаги съм настоявал за такъв вид проверки!

Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!