Димитър Цоцорков: Зелената икономика създава нови перспективи за развитие
Но през тези години очите ни са непрекъснато отворени за нови решения, подчерта той
Председателят на надзорния съвет на „Асарел-Медет“ и изпълнителен директор на инвестиционното дъщерно дружество „Асарел Инвестмънт“ Димитър Цоцорков заяви в интервю за сп. „Мениджър“, че целите пред минната индустрия са да осигурява суровини за зелените технологии и самата тя да става все по-щадяща околната среда.
Към момента „Асарел-Медет“ има стратегическа визия за развитие до 2040 г., включваща устойчива заетост на хората и ползи за икономиката.
В „Асарел“ си имаме фирмено мото: „Да тръгнем първи означава да тръгнем навреме“. Не се притесняваме да проправяме пътеки, за да ставаме по-добри във всеки аспект на нашата дейност.
Минали сме през десетилетия на модернизация и иновации, с които сме по-ефективни като бизнес резултати и като стандарти за опазване на околната среда, безопасност на труда и социална отговорност. А по дефиниция всеки проект в минната индустрия е с дългосрочен хоризонт и се знае как ще се развива едно находище след 5, 10 или 20 години.
Но през тези години очите ни са непрекъснато отворени за нови решения, които да направят труда на хората по-лек и да удължат работата на мината с нови 5, 10 или 20 години, подчертава Цоцорков.
Целта ни е да осигурим дългосрочното устойчиво развитие на компанията, а заедно с нея заетостта на хората и ползите за икономиката и целия регион. Всъщност зелената икономика и зелените технологии на бъдещето изискват още повече мед и отварят нови възможности пред нас.
От една страна, самите ние инвестираме в технологии, които във все по-голяма степен опазват околната среда. От друга – металите и особено медта имат важно значение при декарбонизацията и производството на електромобили, ветрогенератори и изобщо зелена енергия. Колкото до конкретните стъпки, имаме седем фирмени програми за дългосрочно устойчиво развитие.
През тази година например ще приключим един голям тригодишен инвестиционен цикъл, по който сме вложили над 350 млн. лв., за да имаме по-добра производствена ефективност, грижа за природата, безопасност на труда и развитие на кадрите, обясни Димитър Цоцорков.