Добрев и Нинова се изпокараха заради глобата на ЕК от 77 млн. евро

Лидерката на БСП обвини, че гражданите ще плащат 150 млн. от джоба си, депутатът от ГЕРБ я опроверга

БСП и ГЕРБ се скараха в парламента заради глобата на БЕХ в размер на 77 млн. евро, която наложи Европейската комисия. Брюксел е искал "Булгартрансгаз" да бъде приватизиран, с което държавата не се е съгласила, обяви преди дни енергийният министър Теменужка Петкова.

Корнелия Нинова обаче вчера не повярва на обяснението и днес обвини управляващите, че са заформили скандал на европейската сцена, пише Канал 3.

"Да критикуваш ЕС е нормално, но да набеждаваш ЕК в нещо, което не е искала, за да си спасиш собствената кожа, е антиевропейско, заяви соцлидерът Корнелия Нинова в декларация от парламентарната трибуна.

"БЕХ е извършил незаконни действия, ЕК е реагирала, българското правителство - не", отсече Нинова.

И резултатът бил, че ще плащаме глоба от 150 млн. лв.

"За да оправдае бездействието, некадърността, нарушаването на европейските и българските закони, премиерът Бойко Борисов си позволи да излъже, че му е поставено условие за приватизация. Както е видно от изявлението на европейския комисар, такова условие не е имало", продължи соцлидерката.

Тя обвини, че ГЕРБ и правителството му са вкарали България в европейски скандал, за който ще носят отговорност. Нинова заяви още, че хората ще платят от джоба си глобата.

"БЕХ откъде ще вземе тези пари? От кредити, които се връщат, или от собствени приходи", каза още тя.

И заключи, че енергетиката у нас се управлява от некадърни хора.

В отговор шефът на енергийната комисия Делян Добрев припомни на Нинова, че санкциите на ЕК се отнасят за периода 2007-2015 г., когато различни правителства са управлявали страната.

"Жалко е да се използват такива теми, за да се трупат политически дивиденти", упрекна депутатът от ГЕРБ.

Той бе категоричен, че не е вярно твърдението на соцлидерката, че хората ще плащат глобата.

"Това изобщо не е вярно, защото глоби, те не са ценообразуващ елемент във формулата на КЕВР при формирането на крайната цена", поясни Добрев.

Той припомни, че казусът е обсъждан на много заседания на енергийната комисия, а Народното събрание на два пъти е вземало решения по този случай.

"Дори НС отхвърли варианта България да носи вина по това дело. Ние не сме нарушили тези правила през този период. А в парламента задължихме правителството да обжалва евентуално негативно решение на ЕК", изреди хронологията Добрев.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!