Доларът близо до триседмично дъно, британският паунд скача, а петролът...
Азиатските акции се приближиха до петмесечен връх днес, а доларът се търгуваше близо до триседмично дъно, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл потвърди отново промяната в политиката на централната банка към “по-търпелив” подход в условията на забавяща се икономика.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с близо 0.2%, приближавайки се близо до петмесечния връх, достигнат в понеделник.
Японският Nikkei се повиши с половин процент, докато основният австралийски индекс добави 0.2%.
Китайският индекс на сините чипове CSI300 и хонконгският Hang Seng Index също нараснаха - с 0.4% и 0.5%, респективно.
Щатските индексни фючърси на практика остават без промяна.
Пауъл заяви пред Конгреса на САЩ вчера, че Фед “не бърза да прави преценка“ относно по-нататъшни промени при лихвите.
В двучасовото изслушване пред банковата комисия в Сената Пауъл даде подробности за “противоречивите сигнали”, които централната банка се е опитала да разкодира в последните седмици, в това число и разочароващите данни за продажбите на дребно и други аспекти на икономиката, които си противоречат с добрите данни при заетостта, ръста на заплатите и ниската безработица.
Вчера излязоха поредните разминаващи се данни, като тези за строителството на нови жилища бяха по-слаби от очакваните, а докладът за потребителското доверие бе положителен.
Вчера стана ясно, че жилищното строителство през декември пада до над двегодишно дъно, което засенчи данните за възстановяването на потребителското доверие през февруари, след три поредни месеца на спад преди това.
Противоречивите данни доведоха до понижения на трите основни индекси S&P 500, Dow Jones и Nasdaq Composite с по 0.1%.
На валутния пазар доларът поевтиня след изказването на председателя на Фед, като доларовият индекс се понижи с над 0.4% вчера, до най-ниското си ниво от три седмици. Той възстанови част от изгубеното в азиатската сесия, като за последно отчиташе ръст от 0.1%, до 96.120 пункта.
Британският паунд скочи, след като премиерът Тереза Мей предложи на депутатите възможността да гласуват за забавяне на брекзит.
Паундът за последно се разменяше срещу 1.3246 долара, след като във вторник поскъпна до1.3288, което бе най-високото ниво от пет месеца. Спрямо еврото паундът се оскъпи до 21-месечен връх от 85.63 пенса.
Еврото бележи леко понижение до 1.1380 долара, след като вчера поскъпна до триседмичен връх от 1.1402.
Доларът запазва позиции спрямо японската йена при нивото от 110.62 йени за долар.
Инвеститорите ще следят срещата на на високо ниво между САЩ и Северна Корея, която започва в Ханой по-късно днес.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун ще се срещнат за втори път, като надеждите са, че срещата може да сложи край на безизходицата около ядрените оръжия на Северна Корея и на враждебността, която продължава от повече от 70 години.
Фючърсите на петрола поскъпват леко днес, след като ОПЕК обяви, че планира да продължи с ограниченията в производството, въпреки критиките на Тръмп ден преди това.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.8%, до 55.96 долара за барел, докато петролът от сорта брент бележи ръст от 0.6%, до 65.62 долара за барел.
Златото поевтинява леко до 1 328.10 долара, или 1.4% под 10-месечния връх от 1 346.70 долара, достигнат миналата сряда.