Експерт: ОПЕК забравя за мечтата за петрол от 100 долара

Прогнозира се, че цените на "черното злато" ще паднат под 75 долара в началото на идната година

Съществува доста обективна гледна точка, че петролът и световният енергиен пазар на традиционните суровини си отиват в миналото. Те ще бъдат изцяло заменени от възобновяеми източници и зелена енергия. Въпреки това, доставчиците на суровини не възнамеряват "да отбиват номера" през последните години на изкопаемите горива.

Още през юни ОПЕК+ се отказа от опитите да задържи петрола на $100, „мечтаната” цена за барел. Сега картелът ще се бори да поддържа нивото от $75 през следващите 2-3 месеца и със сигурност в началото на 2025 г.

С други думи, страните износителки може да трябва да предприемат крайната и революционна стъпка да се съгласят да понижат цените на суровия петрол, които ще останат.

Репортерът на енергийните пазари Хавиер Блас докладва. Както пише експертът, ОПЕК+ е изправена пред ново предизвикателство.

Пазарът все повече тества своята устойчивост на спад.

Накратко: Могат ли Саудитска Арабия, Русия и техните партньори да удържат петролното дъно от 75 долара?

Без съмнение те са в състояние да поддържат тази долна психологическа граница в продължение на няколко седмици или може би два или три месеца.

Но защитата на този праг след края на 2024 г. и през следващата година ще бъде все по-болезнена - всъщност толкова трудна, че картелът ще трябва да остави цените на суровия петрол да паднат още по-ниско през 2025 г.

Глобалният апетит за петрол продължава да расте със здравословни темпове въпреки слабото потребление в Китай.

Компенсация за проблемите на азиатския гигант е необузданото търсене в Америка. Общото потребление на петрол в САЩ нарасна до 20,8 милиона барела на ден през май, най-високото за месеца.

Дори в Европа търсенето на петрол се поддържа доста добре, тъй като продажбите на електрически превозни средства рязко спадат.

Индия също отбеляза силно потребление, което помогна да се компенсира слабостта в Китай.

Просто казано, пазарът на петрол се справя добре засега, но това не винаги ще е така. И перспективите му ще станат мъгливи през следващите две-три години.

За миналите свръхпечалби на големите доставчици на суровини сега ще трябва да се води сериозна борба, ако изобщо останат възможни, заключава експертът.