Експерт с тревожно предупреждение: Русия си играе с петрола в Черно море
В момента 40% от петрола у нас пристига от Казахстан, а останалите количества пристигат от други дестинации, включително Саудитска Арабия, Норвегия, Египет, Гвиана
Премахването на руския петрол от европейския пазар не оказва никакво въздействие върху цените на горивата и сигурността на доставките.
Заедно с Центъра за изследване на енергетиката и чистия въздух от Финландия работим последните две години да изобличаваме всички пропуски в санкционния режим на Европа и на страните от Г-7, които пропуски позволяват на Русия да продължава да печели огромни средства от продажбата на петрол и газ по света.
Това каза в ефира на Радио "Фокус“ енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията, автор на доклада "Използване на вратичката. Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна“.
По думите му единственият начин да се отговори на руската агресия е поемане на руските активи под специален надзор от страна на държавата, "тъй като тези активи, рафинерията, мрежата от бензиностанции и от хранилища у нас са обекти на националната сигурност и не трябва да се оставят в ръцете на компания от държава, която ни е обявила за враг официално,“ категоричен е той.
Владимиров подчерта, че дерогациите и преработените продукти от руски нефт в трети страни са неприемливи и трябва да премахнат и изобличават всички лоши практики.
Независимостта от руски петрол е постижима
Според експерта България е едно от доказателствата, че независимостта от руски петрол на пазара е напълно постижима – на 1 януари тази година вноса на руски петрол спря напълно, но по никакъв начин не усетихме повишаване на цените на горивата и няма проблеми с доставките.
В момента 40% от петрола у нас пристига от Казахстан, а останалите количества пристигат от други дестинации, включително Саудитска Арабия, Норвегия, Египет, Гвиана.
"Трябва да подчертая, че има рискове от това, че част от казахския нефт, който пристига у нас е препран руски нефт, тъй като "Лукойл“ прави суап сделки с Казахстанската национална петролна компания, за да доставя на необходимите количества. Този процес също се следи и се опитваме да изобличим случаите, в които става въпрос за такова пране,“ обясни той.
Мартин Владимиров добави, че в момента се наблюдават и т.н. ship to ship transfer на петрол в Бургаския залив за нарушения, като според него това е един сигнал и една червена лампа, че Русия си играе с различни видове петрол, които се транспортират в един танкер и се опитва да скрие по този начин истинския произход на петрола.
Продажбата на "Лукойл"
"Това е една практика, която се случва и в Средиземноморие, в Гърция най-вече.“
Относно продажбата на рафинерията на "Лукойл“ в Бургас експертът изтъкна, че засега има само слухове за възможния купувач от турска страна, както и от страна на унгарска компания.
"Има сериозни рискове за потенциална сделка, която има за цел активите да не отидат в западна компания, а да отидат в близки до Кремъл посредници, така че в крайна сметка, контролът, а и печалбата от дейността на рафинерията да останат по някакъв начин в руски ръце.“, посочи Мартин Владимиров.