Експерти разказаха за икономическата криза, която ще удари света съвсем скоро

Редица тревожни знаци, като съкращаване на работни места и рискът от втора вълна на коронавирус показват предстоящи проблеми

Специалисти са предсказали нови проблеми в световната икономика преди края на тази година, съобщава Bloomberg.

Експертите са отбелязали възстановяването на световната икономика в последно време, но в същото време много опасения остават актуални. По този начин, според Йоахим Фелс, съветник по глобална икономика в Pacific Investment Management, страните сега преминават пика на подема си, след което ще започне рецесия.

Правителствата на развитите страни вече са вложили трилиони долари в подкрепа на мерки за връщане на икономиките в нормално състояние, доколкото това е възможно в условията на пандемия. Благодарение на това безработицата рязко спадна в САЩ през август и ситуацията на жилищния пазар се подобри.

Китайската икономика се възстановява, а производството в Германия расте. В същото време развиващите се пазари получиха "отдих" поради спада на долара.

Но поддържането на позиции на всички тези фронтове няма да е лесно, считат икономистите. Това ще наложи властите да увеличат усилията си за стимулиране на икономиката в момент, когато мнозина вече са готови да намалят мерките за подкрепа.

Например през август в Съединените щати са създадени 1,4 милиона работни места. Както посочва Райън Суит от Moody's, икономиката трябва да "поддържа този темп", но без финансова подкрепа ще бъде трудно да се направи това.

Има и други тревожни знаци. По-рано този месец няколко големи марки обявиха съкращения на работни места. Сред тях Ford Motor Co. и United Airlines Holdings Inc.

Освен това напрежението в отношенията между САЩ и Китай може да се засили преди президентските избори през ноември. Това ще подкопае доверието в бизнеса, отбелязва се в статията на Bloomberg.

В Китай, където коронавирусът беше локализиран преди няколко месеца, потребителите все още не искат да харчат пари. В същото време големите банки в страната отчитат най-големия спад на печалбите от повече от десетилетие поради растежа на лошите дългове.

Европейските заводи се опитват да намалят разходите, тъй като слабото търсене и намалението на цените удрят по печалбите.

Друг проблем е рискът от втора вълна на коронавирус. Уорик Маккибин от Института Брукинг предупреждава, че ще отнеме много време, докато ваксинацията се разпространи по целия свят.

Той оценява щетите за световната икономика поради пандемията през следващите години на 35 трилиона долара.

Превод и редакция: БЛИЦ