Експертка обясни как намаляването на инфлацията ще се отрази на цените
Инфлацията в България се забавя за шести пореден месец през март, показват данните на НСИ
Инфлацията в България се забавя за шести пореден месец през март, показват данните на НСИ.
„Намаляване на инфлацията не означава намаляване на цените. Означава намаляване на цените, но с по-ниски темпове. Има тежки и вредни ефекти върху икономиката, които още не са преодолени от коронакризата. След войната в Украйна цените на ресурсите се увеличават. Поради тази причина инвеститори се изнасят в Турция“, обясни в предаването "Тази сутрин" Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“.
„През последните месеци цената на газа намалява, но тя се увеличи драстично през миналата година“, добави тя. Според нея държавата не се е намесила в контрола на цените.
„Това, което видяхме в търговските вериги, беше увеличаване на цените над обоснованото. Държавна компания показа, че може да се намалят цените на млечните продукти. Държавните институции за обезкървени. Политиците продължават да дават празни обещания, а не овластяват собствените си институции и не ги подсилват кадрово – няма как да очакваме ефект“, обясни Григорова.
„Кризата тръгна още от коронавируса. Ресторантьорският сектор нямаше време за възстановяване – влязохме в газова криза. Месеци нямаше компенсации. Скочиха цените на тока, на бензина. Вдигнаха се цените на производители и доставчици, вдигнаха се и при нас“, допълни Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.
„Всеки бранш е готов, за да смъкне цените, но трябва да се случат много неща. Първа точка е да има правителство“, каза още той.
Фискална политика
„Държавата не е ощетена от намалената ставка на ДДС. Това са данни на НАП. Има изсветляване на бизнеса, има по-малко запечатани обекта заради неиздаване на касови бележки и по-добра събираемост“, коментира Алибегов относно предстоящите дебати за бюджета за 2023 година и ставките на ДДС.
Ваня Григорова посочи, че цените не са били намалени след намаляването на данъка добавена стойност.
„ДДС се плаща от потребителя. Ние пак източваме потребителя, но парите не отиват в хазната, а отива при бизнеса. Това е неправилно. ДДС трябва да се намали за стоки от първа необходимост“, уточни икономистът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук