Експлоатацията на гръцките въглеводороди е на път да се превърне в покер за силни играчи
Експлоатацията на гръцките въглеводороди е на път да се превърне в покер за силни играчи. В борбата за находищата на южната ни съседка са влезли някои от най-големите петролни компании в света, показва материал на в. "Катимерини".
Най-голямата е "Ексон/Мобил" (Exxon/Mobile), "наследничка" на "Стандарт Ойл" на Джон Рокфелер. Тя е готова да инвестира в Гърция около 5 млрд. евро. Бившият шеф на "Ексон" Рекс Тилърсън бе назначен от американския президент Доналд Тръмп за държавен секретар на САЩ.
"Ексон" е най-големият петролен консорциум в света и е третата поред мощна компания, която навлиза в Гърция с цел да търси въглеводороди в находищата по дъното на морето, използвайки като "локомотив" за това местната "Хеленик петролеум" /ЕЛПЕ/.
Както вече бе съобщено - три компании "Ексон", "Тотал" и ЕЛПЕ, вече са се договорили да създадат консорциум. В него 20 на сто от участието ще е на ЕЛПЕ и по 40 на сто за всяка от другите две мултинационални компании. Целта им е да се домогнат до концесионни права за сондажи в огромен район от 20 хиляди кв.км., простиращ се от южната част на полуостров Пелопонес до остров Гавдос.
В надпреварата за концесии в 20 района на Йонийско море и около остров Крит се намеси и испанският гигант "Репсол" (Repsol), който договори изкупуването на 60 на сто от правата на "Енерджиън Ойл" за сондажи в района на град Янина, Западна Гърция.
Проект "Ексон-Тотал-Елпе" бе тема на разговорите миналия петък в Атина на представители на компаниите с вицепремиера Янис Драгасакис и с министъра на околната среда и енергетиката Йоргос Статакис. Те се видяха и с премиера Алексис Ципрас, но срещата им бе запазена в тайна. Самият Ципрас, който бе запитан за това мощно енергийно присъствие, нито опроверга, нито потвърди, че такава среща е имало.
Ден след това министърът на енергетиката Йоргос Статакис изрази задоволство от интереса на компаниите "Тотал", "Едисон" и "Репсол". Той каза, че неговото ведомство е започнало разговори и с други петролни компании за извършване на проучвания и за експлоатация в други райони извън Йонийско море.
Разговорите за откриване на партньори на международния пазар са стартирани от двете гръцки компании ЕЛПЕ и "Енерджиън", след като те подписаха първите концесионни договори.
ЕЛПЕ са започнали преговори с общо 25 компании, като сред тях, освен "Тотал", "Едисон" и "Ексон/Мобил", са още "Шел", "Джейпекс", "Дана петролеум", "ИНА" и "Хънт". Контактите с тях са се осъществили на международни петролни форуми.
Операцията по привличане на международни гиганти и сключване на сделки с тях започна, след като бяха преоценени данните за наличие на находища в 26 района на страната.
Контактите зачестиха и след откриването на гигантското находище Зор в Египет, променило дотогавашната представа на геолозите за въглеводородите в целия регион. Предполага се, че подобни находища, като това в Египет, има и в акваторията на Гърция.
Крайният подход на тези мултиетнически гиганти ще зависи от това доколко правителството в Атина наистина е решило да пристъпи към оползотворяване на гръцките находища.
Според някои информации, корпорациите са си тръгнали с необходимите уверения, дадени им от гръцка страна. Преди дни позитивен сигнал към световната нефтена индустрия бе подаден и от министъра на енергетиката Йоргос Статакис, след като миналия четвъртък той подписа договорите за три района в континенталната част на страната и по-специално в Западна Гърция, които "висяха" от февруари 2016 г.
Източник: Vesti.bg.