Енергийни експерти: Газ за България ще има, но въпросът е на каква цена! ВИДЕО

Ще продължава да бъде купуван от Русия, категорични бяха Явор Куюмджиев и проф. Валентин Колев

Премиерът в оставка Кирил Петков прогнозира късане на газовата връзка с Русия след потичането на азерски газ по интерконектора България - Гърция.

"Интерконекторът България - Гърция в някакъв смисъл може да сложи край на руския монопол. Диверсификация у нас се наричаше забраната на руския газ, а тя означава да имаш различни източници и различни трасета.

По-правилната стратегия беше да се използва наличието на интерконектора, на договорките с Азербайджан, на втечнен газ от Америка, за да се постигне истински пазар. Истинският пазар трябва да се ръководи от цените, а не от политиката", коментира енергийният експерт Явор Куюмджиев

Според него себестойността на руския природен газ е около 65 евро за 1000 кубични метра, а на американския, на българската граница е около 500 евро. 

"Руснаците не са глупаци да продават на 70 евро, като могат да го продават на 1200. В Унгария природният газ е два пъти по-евтин от България", заяви Куюмджиев.

Лоши новини за руския газ през Украйна

Той не вижда да се задава газова криза. Въпросът е на какви цени ще бъдат доставките за България. 

"Ние в момента взимаме руски газ от гръцките и турските договори. 1 млрд. ще имаме теоретично като се направи интерконекторът. От Америка можем до получим още количества. Газ ще има. Въпросът е, че ще продължава да бъде купуван от Русия, но не от "Булгаргаз"а от частни фирми", поясни Куюмджиев. 

Неговият колега проф. Валентин Колев уточни, че цената на газа се увеличава още преди Ковид пандемията. А причината е трансформацията на големите инсталации от въглища на газ.

"Търсенето увеличи цената. Сега ще следва обратен процес - вероятно при част от големите горивни инсталации ще се възстанови работа на въглища, но ще отнеме 2-3 г.", прогнозира Колев пред  Bulgaria ON AIR.

Енергийният експерт изрази убеждението си, че за бъдещото на доставките и цените е от значение кой управлява страната.

"Едно е да има редовно правителство, друго да е служебно. България няма да остане без газ, има кръгове, които силно искат да покажат, че без Русия ние няма да се оправим с природния газ", каза проф. Валентин Колев.

И оспори твърденията на колега си, че руският газ в момента може да струва под 100 евро.

"Аз се съмнявам, че 65 евро е цената на руския газ при тази на американския от 500. Когато се коментираше цената на американския газ, тогава тази на руския беше ниска, и американския излизаше скъп заради неговото втечняване. Сега нещата изглеждат конкурентно", аргументира се Колев. 

"Русия продаваше на печалба при цена 110 долара, тогава американският втечнен газ не можеше да бъде конкурентен. Себестойността не се е променила, руснаците печелят колосални суми", допълни своя колега Явор Куюмджиев.

Той изрази позиция, че у нас през последните 15 г. енергетиката се използва като инструмент за социално подпомагане. 

"Затова в актуализирания бюджет се предвиждат пари да се подпомогне "Булгаргаз". Когато има социално напрежение, се потиска умишлено цената на електричеството и на газа, това води до декапитализация на държавните дружества", допълни енергийният експерт.

Гледайте целия разговор във видеото.