Енергийният министър: Проблемът е, грубо казано, от това, че сме бедни
При проблем с газовите доставки имаме ресурс да компенсираме с ток, заяви Александър Николов
"Има риск за газовите доставки за България и ние не можем да си заравяме главата в пясъка, но какво ще се случи не е под наш контрол". Това заяви в "Говори сега" министърът на енергетиката Александър Николов.
Той призова към много внимателно управление на газохранилището в Чирен и на ресурсите, с които разполагаме. Към момента България няма проблем с доставките от "Газпром".
По думите му при негативно стечение на обстоятелствата секторът "Отопление" може да бъде компенсиран с електроенергия до някаква степен.
"Системата разполага с ресурса да издържи. За радост, пиковите седмици и месеци на електроенергия могат да бъдат покрити от текущите мощности в системата. Все пак това е екстремен сценарий, до който се надявам да не стигаме, но все пак е възможен" - коментира Николов.
"Удобен момент за падане на мораториума върху цените на тока, парното и водата, би настъпил тогава, когато КЕВР спре да валидира решения, а започне да прави проверки и да се превърне в общественополезен орган", заяви още енергийният министър.
Той цитира данни, според които през 2021-ва година токът за бита в Европа е поскъпнал средно с около 30%, а в България с 5,5%.
"Когато цените в България се повишават с 5,5% за крайните потребители и това изглежда близо с границата на непоносимост, е отговорът на това дали изживяваме енергийна криза или криза на покупателната способност.
Тоест, в момента проблемът в България не е толкова с наличните мощности или със зависимостта от един конкретен ресурс - за наша радост. Проблемът е, грубо казано, от това, че сме бедни. А това, че сме бедни, е функция от много неща" - коментира Николов.
По повод скъпия ток за небитовите абонати и фактът, че някои общини спират уличното си осветление, за да пестят, Николов коментира, че държавата се е намесила доколкото може краткосрочно.
"В по-дългосрочен трябва да се мисли как да се управляват по-добре общините и дружествата и да се направят механизми за по-дългосрочни договори с доставчиците на ток", изтъкна енергийният министър.
Според него държавата е положила усилия компенсациите за бизнеса да са навреме, така че да не се вдигат крайните цени за потребителите.
В "Говори сега" енергийният министър упрекна "Булгаргаз", че не изпълнява добре функцията си на обществен доставчик. По думите му на фона на съществуващите инструменти, управлението на дружеството и ценовите предложения към КЕВР е можело да са значително по-общественополезни.
Той постави под съмнение изнесените данни от "Булгаргаз", според които дружеството е прехвърлило всичките си ползи в размер на стотици милиони левове към българската индустрия. Александър Николов уточни и че никога не е ставало въпрос за приватизация на „Булгаргаз“.