Европейският съюз и Китай са близо до постигане на споразумение, което да премахне митата върху вноса на китайски електрически автомобили в Европа.

Според Бернд Ланге, председател на Комисията по международна търговия на Европейския парламент, преговорите с Пекин са в напреднал етап, а предложеното решение е насочено към справяне с проблема с нелоялната конкуренция.

Минимална цена като решение

Китай може да се ангажира да предлага електрически автомобили в ЕС на минимална цена, което би премахнало нуждата от компенсаторни мита.

Това би позволило на китайските производители да избегнат обвиненията в дъмпинг и незаконно субсидиране, които станаха причина за въвеждането на митата.

"Близо сме до споразумение с Китай. Целта е да се осигури честна конкуренция, а не да се налагат наказателни мерки“, заявява Ланге в интервю за германския канал NTV.

Разлика между ЕС и САЩ

Ланге подчерта, че подходът на ЕС е различен от този на САЩ, които са наложили 100% мита върху китайските електрически автомобили. Европейската стратегия е насочена към изравняване на условията за конкуренция, като се използват изравнителни мита само в случай на дъмпинг или незаконни субсидии.

"Не става въпрос за наказания, а за компенсаторни мерки. ЕС просто иска да гарантира, че китайските производители няма да нарушават правилата на свободния пазар“, допълни Ланге.

Настояща ситуация с изравнителните мита

В момента около 200 различни стоки са обект на изравнителни мита в ЕС, като близо половината от тях са свързани с китайския внос.

Сред останалите държави, засегнати от тези мерки, са Обединените арабски емирства и САЩ. Споразумението с Китай относно електрическите автомобили обаче може да послужи като модел за решаване на подобни търговски спорове в бъдеще.

Постигането на споразумение между ЕС и Китай за премахване на митата върху електрическите автомобили би било важна стъпка към укрепване на икономическите отношения между двете страни.

В същото време ЕС остава твърд в усилията си да защити конкурентоспособността на европейския пазар и да осигури справедливи условия за търговия.