Ето какво се случва с цената на петрола
Спадът в опасенията около търговския спор оскъпи акциите
Азиатските акции поскъпнаха в тон с индексите по света, докато облигациите отстъпват, след като признаците, че враждебното отношение между САЩ и Китай намалява, засега помогнаха за възстановяването на инвеститорското доверие, след срива в предходната сесия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи пазарните нагласи, като заяви, че има възможност за търговска сделка с Китай и че вярва, че намеренията на Пекин за достигането до споразумение са искрени. Световните пазари бяха разтърсени в началото на седмицата от новите мита, наложени между двете най-големи икономики в света.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарастна с 0.3%, след като падна с 1.3% в предходния ден. Индексът Shanghai Composite добави 1%.
Южнокорейският KOSPI се повиши с 0.8%, а японският Nikkei нарасна с 1.1%. Основните щатски индекси записаха повишения от по над 1% във вчерашната сесия.
Пазарите на акции може би намериха опора засега, но по-дългосрочната перспектива за рисковите активи остава нестабилна.
“Все още има голям елемент на несигурност около търговския спор между САЩ и Китай. Изходът е трудно да се прогнозира и това ще продължи да тежи над пазарните нагласи,” казва пред Ройтерс Шусуке Ямада, старши анализатор в Bank Of America Merrill Lynch.
“Освен търговската война, пазарите трябва да следят и случващото се около брекзит, паричната политика на ключови играчи, като Европейската централна банка и движението на китайския юан.”
Китайската валута днес падна до ново 11-годишно дъно от 7.1566 спрямо долара.
Китай позволи на юана да поевтинее с около 3.6% от началото на месеца, след като отношенията на страната със САЩ се влошиха. Това предизвика страхове от глобална валутна война, при която страните се опитват да обезценят валутите си в опит да смекчат удара от икономическия спад.
“Ясно е, че търговският конфликт между САЩ и Китай става още по-сериозен. Двете страни може да се опитат да преговарят, но перспективити за бързо разрешаване на спора намаляха значително, тъй като нито една от двете не иска да отстъпи,” казва Йошимаса Маруяма, старши икономист в SMBC Nikko Securities.
“Търгфовският конфлик само засилва тормоза над световната икономика.”
Златото запази ръста си от предходния ден, след като цената беше подкрепена от ръста на лихвите по щатските държавни облигации.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, е на ниво от 97.990, след като нарасна с около 0.5%.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 1.523%, след като в понеделник достигна триседмичното дъно от 1.443%.
Доларът се разменяше срещу 105.770 йени, след като вчера поскъпна с 0.7%, след достигането на осеммесечно дъно от 104.460.
Еврото на практика се търгува без промяна спрямо долара на ниво от 1.1104, след като поевтиня с 0.4% в понеделник.
Австралийският долар остава без промяна при 0.6773 щатски долара, след повишение от 0.3% в предходния ден.
Цените на суровия петрол въстановиха част от позициите си, след като пазарите се стабилизираха, ограничавайки част от значителните загуби в предходния ден. Пониженията вчера дойдоха заради вероятността от достигането до пазарите на петрол от Иран, която в момента търпи санкции.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.46%, до 58.97 долара за барел, след като поевтиняха с 1% в предходния ден. Щатският лек суров петрол се оскъпи с 0.6%, до 53.96 долара за барел.
Цените на петрола паднаха вчера, след като френският президент Еманюел Макрон заяви, че се готви среща в идните седмици между иранския президент Хасан Руани и Доналд Тръмп.