Ето какво се случва с цените на петрола
Азиатските индекси запазват позитивната тенденция
Азиатските борсови индекси запазват вчерашната позитивна тенденция и в сутрешната търговия във вторник регистрират нови повишения.
Перспективите за нови финансови стимули от страна на водещите централни банки и правителства вдъхнаха надежда на инвеститорите.
Това доведе до ръст в цените на рисковите активи и отлив на капитали от инвестиционните "убежища", като златото и японската йена.
Широкият регионален индекс MSCI Asia Pacific, който следи представянето на акциите на водещите компании в Азиатско-тихоокеанския регион, добави 0.3% към стойността си, а японският Nikkei 225 отчита ръст от 0.45 на сто.
Снощи и на Уолстрийт преобладаваха оптимистичните нагласи, като широкият индикатор S&P 500 регистрира повишение от 1.2%.
В сряда се очаква да бъде публикувана стенограмата от последното заседание на Федералния резерв на САЩ, на което Джеръм Пауъл и неговите колеги взеха решение за понижаване на лихвения процент за първи път от 10 години насам.
По-късно тази седмица инвеститорите ще следят и изказването на управителя на Фед по време на годишния финансов форум в Джаксън Хол.
Китай също обяви леко понижение на основния лихвен процент, след като за първи път публикува новия си лихвен бенчмарк, който е част от цялостната реформа на кредитния пазар в Поднебесната империя.
В Германия също се очаква правителството да прибегне до нови фискални стимули, след серията от негативни данни за промишленото производство и износа на най-голямата европейска икономика.
На фона на завръщането на оптимизма на финансовите пазари от началото на тази седмица, т. нар. "активи убежища", които са атрактивни във времена на несигурност, отчетоха понижения.
Тази сутрин златото поевтиня с нови 0.3 на сто, до 1 506 долара за тройунция, след като в понеделник отчете най-силния си дневен спад за последния месец - с над 1.2%. Швейцарският франк и японската йена също регистрираха леки понижения спрямо щатския долар.
На стоковите пазари фючърсите на петрола с доставка през октомври останаха почти без промяна. Американският лек суров петрол се търгува на ниво от около 56.20 долара за барел, а сортът брент е на ниво от малко под 60 долара.
Цената на криптовалутите също беше повлияна от завръщането на инвеститорския интерес към рисковите активи. Биткойнът проскъпна с 4%, до ниво от 10 800 долара, а етериум добави над 2%.
Една от причините за поскъпването беше новината, че Bakkt, която е част от групата на Intercontinental Exchange, е получила зелена светлина от американските регулатори да пусне за търговия фючърси върху биткойн от следващия месец.
Освен това INX Limited - стартъп компания, която разработва платформа за търговия с криптовалути, се готви да осъществи IPO в САЩ, с което да набере близо 130 млн. долара.