Ето какво се случва с цените на жилищата у нас
Компанията Knight Frank използва за България данни на Евростат от първото тримесечие на тази година
България е на 28-мо място сред 56 страни по ръст на цените на жилищата през второто тримесечие, сочат данни на консултантската компания Knight Frank.
Това е отстъпление с десет места спрямо първите три месеца на годината, когато страната ни заемаше 18-то място в индекса.
Компанията обаче уточнява, че използва за България данни на Евростат от първото тримесечие на тази година, когато беше отчетен годишен ръст на цените на жилищата от 4,7%.
Индексът на цените на жилищата на европейската статистическа служба за второто тримесечие ще бъде публикуван на 7 октомври. Националният статистически институт (НСИ) ще оповести индекса си за второто тримесечие на 23 септември, уточнява Investor.bg.
Тези неща в дома ви предизвикват болести! Погрижете се за тях!
За шест месеца от края на миналата година до края на второто тримесечие на 2020 г. жилищата в България са поскъпнали с 2,7%, а на тримесечна основа е отчетен ръст от 1,2%. Турция оглавява индекса на Knight Frank през второто тримесечие с ръст на цените на жилищата от 25% на годишна основа, но трябва да се отбележи, че инфлацията в страната в момента е около 12%.
Европейски страни заемат осем от местата в топ десет през второто тримесечие, като балтийските страни и тези от Централна и Източна Европа се представят добре.
Люксембург е на второ място с годишен скок на цените на жилищата от 13,9%, а третото място се заема от Литва с повишение от 12,4%. Жилищата са поскъпнали с двуцифрен процент и в Естония, Полша, Словакия и Украйна. А в десетката попадат още Чехия, Латвия и Хърватия.
Нова Зеландия, Германия и Южна Корея, за които първоначално се смяташе, че са се справили най-ефективно с пандемията, регистрират смесени резултати.
Приказни къщи от дърво се строят и у нас
Германия все още не е обявила данните си за второто тримесечие, но Нова Зеландия отстъпва от второ на 11-о място в класацията между март и юни, макар че цените все пак отчитат годишен ръст от 9%. Южна Корея, където ръстът на цените беше анемичен от едва 0,1% през първото тримесечие, отбелязва ускоряване на годишното покачване до 1,3% между април и юни.
Тези тенденции показват, че последиците от пандемията върху глобалния жилищен пазар ще зависят много от състоянието му преди това и срока и строгостта на блокадата и от зависимостта на страните от международното търсене, което пресъхна през последните месеци заради ограниченията за пътуванията, отбелязва Knight Frank.
През второто тримесечие Хонконг, който е един от най-недостъпните жилищни пазари в света, се озовава на дъното на индекса на компанията с годишен спад на цените от 2,8%.
В топ три на най-слабите са още Малта с понижение от 2,6% и Индия с 1,9%. Годишен спад на цените на жилищата е отчетен също във Финландия и Мароко, а в десетката на най-слабите жилищни пазари в света попадат още Ирландия, Испания, Чили, Сингапур и Южна Африка.