Евростат с много лоши данни за България и коронакризата
В същото време общо за страните от ЕС спадът в продажбите от началото на пандемията вече е преодолян
Българите са ограничили най-много разходите си по време на кризата спрямо останалите жители на ЕС. В България оборотът в търговията на дребно през юли е със 17,5% по-малък от същия месец на 2019 г., обявиха от Евростат.
В същото време общо за страните от ЕС спадът в продажбите от началото на пандемията вече е преодолян. След като през юни търговията на дребно в ЕС нарасна с 1,3% на годишна база, през юли също има ръст от 0,7%.
България е единствената страна от ЕС, в която спадът на оборота в търговията на дребно е двуцифрен за всички месеци от март до юли спрямо същия период на миналата година. Явно не само ограничителните мерси срещу разпространението на Covid-19 са довели до свиване на разходите, тъй като подобни мерки имаше в повечето страни от ЕС.
Българите се чувстват несигурни какво ще бъде развитието на кризата, и затова предпочитат да не харчат. А това директно ще удари икономиката на страната.
На второ място по спад в продажбите на дребно след нас е Малта с намаление от 8,1% на годишна база. А на трето място е Люксембург с -6,1%. В повечето страни от ЕС през юли има ръст на продажбите на дребно на годишна база. Най-голям е ръстът в Ирландия (+9,1%), Литва (+6,8%) и Нидерландия (+6%).
В страните от ЕС през юли най-голям е сривът в продажбата на дрехи и обувки - с 25,8% на годишна база и с 8,7% спрямо юни. Продажбите на електроника и мебели през юли са с 5,6% повече от същия месец на миналата година.
А при онлайн търговията има ръст от 19% на годишна база. Но след ръста през март, април и май на онлайн продажбите хората вече се връщат към традиционните магазини. През юни онлайн продажбите намаляха с 5,8% спрямо предходния месец, а през юли този спад се задълбочава с още 6,7%. Оказва се, че след като си стояха у дома хората се връщат към традициите и искат да купуват от магазини, където могат да пипнат стоките.