ФЕД посочи колко ще загубят банките при най-лошия сценарий за пандемията
При V-образния сценарий икономиката на САЩ ще свие 31,5% на годишна база и да се възстановява през 2020 г. и 2021 г.
Най-лошият сценарий за американската икономика, разрушен от пандемията на коронавирус, би накарал 34-те най-големи банки в страната да загубят около 700 милиарда долара, съобщи Федералният резерв, цитиран от АП.
За да подкрепи банките преди такава потенциално вредна рецесия, ФЕД нареди те да преустановят обратно изкупуването на собствените си акции и да ограничат изплащането на дивиденти до 30 септември.
Този ход идва, когато централната банка разкри последните си "стрес тестове", които са предназначени да преценят устойчивостта на най-големите банки в страната. Годишните тестове се променят всяка година и банките трябва да ги преминат, за да започнат да изкупуват обратно акции или да изплащат дивиденти.
Обикновено параметрите за тестване на Фед са хипотетични, като например международна дългова криза или дълбока рецесия. Но тази година Фед базира своите тестове около един много реален и продължаващ сценарий - пандемията на коронавирус.
При най-лошите тестове, равнището на безработица в САЩ - което през май беше 13,3% - ще достигне максимум от 19,5%.
Фед тества банките, използвайки икономически модел, симулиращ бърз спад и бързо възстановяване, често наричан рецесия с "V-образна форма", както и по-бавно възстановяване на U-образна форма.
При V-образния сценарий икономиката на САЩ ще свие 31,5% на годишна база и да се възстановява през 2020 г. и 2021 г.
Най-лошият сценарий на Фед, двойната рецесия, би довел до приблизително една четвърт от всички най-големи банки да нарушат минималните си капиталови изисквания.
Този сценарий ще покаже, че американската икономика се свива с 37,5% на годишна база и започва да се възстановява през лятото, но второ огнище на инфекции ще доведе икономиката на САЩ обратно в рецесия.
Въпреки че загубите им биха били астрономически, всички банки оцеляват по тестовете на Фед.
Фед заяви, че предприема действия за "гарантиране на това, че големите банки остават устойчиви" в условията на пандемията, включително да спрат банките да изкупуват собствените си акции поне до 30 септември.
Някои банки вече правят това, но тези доброволни ограничения ще приключи през следващите две седмици.
Фед също така пречи на банките да увеличават дивидентите си. Банките ще бъдат допълнително ограничени в изплащането на дивиденти въз основа на последните приходи. От всяка банка ще се изисква също така да преразгледа дългосрочните си капиталови планове.
"Днешните действия на борда за запазване на високите нива на капитал в банковата система на САЩ са признание както за силата на най-големите ни банки, така и за високата степен на несигурност, пред която сме изправени", заяви заместник-председателят на Федералния резерв Рандал Кюърлес.
Действията на Фед са дори и след като председателят Джером Пауъл отбелязва през последните седмици, че американските банки като цяло са в много по-добра форма, отколкото бяха във финансовата криза през 2007-2008 г., когато бяха обременени със стотици милиарди долари лош жилищен дълг. Фед е купил приблизително 2,1 трилиона долара в ценни книжа и ценни книжа, обезпечени с ипотека, след като пандемията се засили през март. Това заля много парични пазари за краткосрочно кредитиране с пари, което улесни много банките да вземат заеми.
Тестовете на Фед отразяват същата несигурност около пандемията на коронавирус. Дълбокият спад в икономическата продукция и потресаващо високият процент на безработица бяха само най-добрите предположения на Фед за това колко лошо пандемията може да повлияе на банковата система на страната. Фед не взе предвид никакви действия от Конгреса или Белия дом, които вече се случиха под формата на мащабно стимулиране.
Стрес-тестовете в четвъртък са част от два теста, които Фед провежда всяка година. Всяка от банките представя собствени капиталови планове за следващата година - например колко акции искат да изкупуват обратно. Фед ще обяви дали ще одобри тези индивидуални планове. Но при сегашните резултати и продължаващата пандемия е малко вероятно всички големи банки да издържат тестовете си, както миналата година.