Фермери окрупняват земите си с атрактивни парцели на разсрочено плащане

Ниските изкупни цени на земеделската продукция, високите ренти и постоянно увеличаващите се производствени разходи принудиха голяма част от фермерите да търсят различни начини за финансиране на дейността си. И докато част от тях разчитат на традиционни инструменти като кредити и овърдрафт, други земеделски стопани се ориентираха към по-гъвкави схеми, като купуване на земя на разсрочено плащане.

Подобна възможност предлага водещата компания в управлението на поземлени активи „Агрион“. Дружеството дава възможност за купуване на земя на равни месечни вноски, за период от три години, без първоначално самоучастие. Това е сериозно облекчение за по-малките земеделски производители, на които не им се налага да затварят парите си в началото на земеделския сезон. По този начин потенциалните купувачи имат възможност да инвестират свободните си средства в земеделска техника или по-качествени семена, което води до по-ефективно и модерно земеделие, твърдят експертите.

Плащането на земята на вноски е предпочитан вариант и от земеделци, които кандидатстват по програмата „Млад Фермер“. Мярката, която е част от Програмата за развитие на селските райони, осигурява финансиране в размер на левовата равностойност на 25 хил. евро. Все по-често се наблюдава тенденция парцели да купуват и хора, които до този момент не са се занимавали със земеделие. Благодарение на субсидиите от европейските програми и държавните помощи за много начинаещи земеделци обработването на ниви е вариант за докарване на прилични доходи. За тази година предвидените средства за директни плащания за площ и по различните програми са в размер на 2.91 млрд. лв., което е с над 400 млн. лв. повече в сравнение с 2017 г.

Земя от „Агрион“ може да се купи в цялата страна на цени от 300 лв./дка. Най-сериозен е интересът на купувачите към парцели в землищата на Хасково, Варна и Монтана. Размерите на парцелите, които все още не са продадени, както и точното им местоположение в различните землища, може да се видят на адрес https://www.agrion.bg/bg/zemq/sellingform.

Покупката на земя е отлична възможност за земеделските стопани да окрупнят парцелите си и да разширят стопанствата си, твърдят агроексперти. Комасацията увеличава производителността и намалява разходите. Тя дава по-добри условия за механизирана обработка на земята, което е предпоставка за увеличаване на добивите и за развиване на селско стопанство с висока добавена стойност. Окрупняването на терени помага и формирането на по-добра цена на земеделските площи. Стойността на комасираните имоти е доста по-висока от средната за даден регион, дори и да се сравняват терени от едно и също землище, категорични са експертите в бранша. По официални данни на Министерство на земеделието, храните и горите средният размер на земеделските терени у нас е едва 5.5 дка., което е едно от най-ниските нива в ЕС.