Финансист отсече: Всеки с ипотечен кредит трябва да направи това
За да "застраховате" семейния бюджет вноската не трябва да надвишава 30% от доходите на домакинството, поясни Десислава Николова
Експерти наблюдават застой на пазара на имоти вече повече от година. Броят на сключените сделки намалява, заедно с овладяването на инфлацията. Очаква се и покачване на лихвения процент, което допълнително ще охлади пазара.
"С около един процент, от 2,6 на сто, каквато е средната лихва за ипотечен кредит в момента - до 3,6% в края на 2024 година, се очаква да поскъпнат кредитите. И въпреки, че в процентно изражение покачването изглежда незначително, в реална стойност месечната вноска може да се превърне в съществен дял от семейния бюджет", казва финансистът Десислава Николова, цитирана от БНТ.
Той дава пример с условна сметка: "В момента при тези условия – 100 000 евро за 10 г. при средна лихва 2,6%, месечната погасителна вноска е в размер на 947,25 лв. Покачване с 1%, нека да го сложим 3,6 на сто, вече погасителната става 993,55 лв.".
Затова експертите съветват общият размер на задълженията да не надвишава 30% от доходите на домакинството. Това ще "застрахова" семейния бюджет от нарастване на лихвата.
"Ако така сме го изчислявали или сме си направили разчетите навреме, трябва да сме спокойни. Данните към момента сочат, че хората са платежоспособни.
Разбира се, ще има и такива, които не са си направили добре сметките, но не се очакват големи и съществени сътресения по отношение на общото качество на кредитния портфейл", поясни финансистът Десислава Николова.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук