Финансов шок удря всеки нов пенсионер!

Пенсията покрива едва 46 процента от последната заплата

Финансов шок изпитва всеки българин при получаване на пенсия и спиране на трудовата кариера. Пенсиите в България покриват едва 46% от доходите на хората преди пенсиониране. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от "Труд".

Коефициентът на заместване на пенсиите показва съотношението на средните брутни пенсии на хората на възраст 65-74 години спрямо средните брутни доходи на хората на 50-59 години, без да бъдат включвани други социални придобивки.

Средно за страните от Европейския съюз (ЕС) коефициентът на заместване на пенсиите е значително по-висок, отколкото в България - 58%, показват данните на Евростат. Това показва, че жителите на повечето страни от ЕС много по-безболезнено могат да излязат в пенсия и да преустановят трудовата си кариера. В България постоянно нарастват пенсионерите, които работят, защото не могат да живеят добре само с парите от пенсия.

Коефициентът на заместване на пенсията е важен, тъй като може да бъде направено сравнение между страните не по абсолютен размер на пенсиите, а доколко те са адекватни на доходите в съответната държава. Тъй като заплатите в България са най-ниските в ЕС, е нормално и пенсиите да са най-ниски. Но се оказва, че пенсиите в страната са сравнително ниски дори на фона на заплатите в страната.

Най-зле по отношение на заместването на трудовите доходи с пенсии е Хърватия, която последна влезе в еврозоната. Там пенсиите покриват едва 35% от доходите преди пенсиониране. На следващите места са Литва с 36%, Ирландия с 39%, Кипър с 42% и Словения с 44%.

България е на шесто мяасто с 46%. Ние сме много по-назад от страните от ЕС начело в класацията.

В Гърция пенсиите покриват 78% от трудовите доходи. На следващите места са Испания със 77% и Италия с 75%. Много високо е нивото на заместване на пенсиите и в Словакия (62%) и Португалия (61%). Германия е малко по-напред от нас с 49%. Много по-добро е положението в Австрия (56%) и Франция (59%).

Ситуацията не се е подобрила

За период от 10 години ситуацията в България съвсем малко се е подобрила. През 2014 г. пенсиите са замествали 42% от заплатите.

За десетгодишен период това съотношение първо значително се е влошило, но сред това има подобрение и сега ситуацията е малко по-добра. Средно за страните от ЕС нивото на заместване на доходите от пенсии за период от 10 години остава непроменено на 58%.

За да го достигнем пенсиите в страната трябва значително да нарастват през следващите години.

В момента върви подготовка на бюджета за 2025 г. и новият парламент след изборите трябва да реши дали ще бъде приложено “швейцарското правило” за индексиране на пенсиите с 50 на сто от инфлацията и 50 на сто от ръста на средния осигурителен доход.

Министърът на финансите Людмила Петкова обясни, че при сегашното законодателство разходите в бюджета за 2025 г. трябва да нараснат с над 18 млрд. лв., а бюджетният дефицит да бъде огромен.

Затова следващият парламент трябва да реши дали да бъдат свити някои разходи, дали да бъдат увеличени данъци или да се търси някаква комбинация от мерки, така че бюджетният дефицит да е до 3% от брутния вътрешен продукт на страната, каквото е изискването за влизане в еврозоната.

Представители на работодателите вече поискаха замразяване на размера на пенсиите.

От НОИ пък подготвиха доклад с алтернативни варианти за подобрение на бюджета на държавното обществено осигуряване през годините, като двете възможности са или по-малко увеличение на пенсиите (само с размера на инфлацията), или увеличение на осигурителните вноски. Ако пенсиите нарастват със 100% от инфлацията, без да се отчита ръста на доходите, през годините пенсиите ще изостанат още повече от нивото на заплатите в страната.