"Газпром" продължава с обвиненията срещу "Сименс"
"Призоваваме партньорите да разрешат проблемите възможно най-скоро и ситуацията с доставките на газ за европейския пазар незабавно ще се нормализира", заяви заместник-изпълнителният директор на Газпром
"Газпром" за пореден път обвини "Сименс" в некачествен ремонт на турбините за газопровода "Северен поток", съобщава "Блумбърг".
Според агенцията руската компания е можела да изпомпва повече газ през "Северен поток". Това съобщават вътрешни хора от Кремъл. От своя страна "Сименс" отхвърли критиките на "Газпром", като заяви, че поддръжката на блоковете е стандартна.
По-рано тази седмица "Газпром" намали обема на изпомпвания газ през "Северен поток" до 20% от капацитета му. Компанията заяви, че германският конгломерат "Сименс" е отстранил не повече от една четвърт от откритите повреди в турбините на "Северен поток".
Заместник-ръководителят на "Газпром" Виталий Маркелов заяви, че специалистите на "Сименс" разполагат с всички възможности за извършване на сервизни дейности.
По-рано тази седмица германският концерн заяви, че не е получавала никакви съобщения от "Газпром" за повреди на турбини в газопровода "Северен поток".
Спорът илюстрира и усложненията за Европейския съюз, който се надпреварва да осигури доставки и да предотврати рецесия в условията на енергийна криза. По-рано тази седмица "Газпром" намали потоците по "Северен поток" до 20% от капацитета си, като се позова на проблеми с поддръжката на турбините и санкциите, наложени от западните държави, които се противопоставят на руската инвазия в Украйна.
"Призоваваме партньорите да разрешат проблемите възможно най-скоро и ситуацията с доставките на газ за европейския пазар незабавно ще се нормализира", заяви заместник-изпълнителният директор на Газпром Виталий Маркелов пред държавната телевизия "Россия-24".
ЕС, Канада и Обединеното кралство трябва да гарантират бъдещи ремонти на турбините, смятат от руския енергиен монополист.
"Газпром" възобнови в края на юли месец газовите потоци по "Северен поток 1" след 10-дневна пауза за поддръжка, но само при 40% от капацитета на газопровода - ниво, до което Русия каза, че е била принудена да намали обемите през юни поради забавеното връщане на турбината обслужвана в Канада. По-късно обяви и че намалява потока до 20%.
Европейски политици оспориха обясненията на руския монополист, като Германия заяви, че въпросната турбина не е предназначена да се използва до септември.