Главният икономически съветник на Тръмп: Време е Китай да плати сметката
Той ги обвинява в непрозрачно поведение в началото на кризата с вируса
Главният икономически съветник на американския президент Питър Наваро смята, че Китай трябва да плати компенсации за щетите, предизвикани от новия коронавирус и продължи да обвинява Пекин за непрозрачно поведение в началото на кризата с новата зараза, пише америанското издание The Hill, цитирано от "Фокус".
„Време е Китай да получи сметката“, заяви той в интервю пред телевизионния канал CNBC. „Ние не искаме да ги накажем, искаме да подведем Китай под отговорност, да подведем Китайската комунистическа партия под отговорност“.
Неотдавна администрацията засили антикитайската си реторика, което предизвика опасения, че в момента може да се обмислят нови наказателни мита, или че първоначалната фаза на подписаната през януари широка търговска сделка между Китай и САЩ може да пропадне.
Президентът Тръмп заяви миналата седмица, че „се двоуми много“ дали да оттегли Вашингтон от сделката и да наложи допълнителни тарифи на китайския внос.
Пекин се ангажира да купува американска селскостопанска продукция за милиарди долари, но е все по-малко вероятно Китай да може да го направи заради глобалната икономическа криза, която бе предизвикана от мерките срещу вируса.
В интервюто от понеделник Наваро категорично хвърли вината за пандемията върху Китай, като обвини правителството му, че в продължение на месеци е прикривало огнището и така е допринесло заразата да се разпространи по целия свят.
„Те нанесоха страхотни щети на света, а това все още продължава“, заяви Наваро, който е изявен критик на Китай и неговите търговски политики.
„Ние сме близо до 10 трилиона долара, които трябваше да пренасочим, за да водим тази битка“, добави той.
Конгресът одобри приблизително 3,6 трилиона долара в комбинирани разходи и намаляване на данъци за борба с коронавируса, но Федералният резерв също отвори няколко трилиона заеми, за да облекчи напрегнатите финансови пазари.
Асошиейтед прес наскоро публикува статия, в която се позовава на документи, показващи, че китайският президент Си Дзинпин е изчакал шест решаващи дни, за да направи публично предупреждение за вируса, след като разбрал, че е вероятно да се превърне в пандемия.