Голям проблем на прага на летния сезон

Видно е от действията на управляващите, туризмът продължава да не бъде приоритет за държавата, категоричен е Георги Щерев

Най-спешната и работеща антикризисна мярка е държавата да направи нужните постъпки като собственик на плажната ивица и да осигури безплатни чадъри за почиващите, заплатили нощувка в място за настаняване и много евтини плажни пособия за останалите туристи.

За това е категоричен председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Георги Щерев.

Видно е от действията на управляващите, туризмът продължава да не бъде приоритет за държавата, въпреки че е структуроопределящ отрасъл за българската икономика и допринася за близо 13 на сто от БВП на страната.

Всички останали европейски страни осигуриха помощи за целия туристически сектор, който е сред най-засегнатите от кризата и целево подпомагане за хотелиерите, които са основните инвеститори в туризма.

В ЕС компенсираха собствениците на места за настаняване със 70 на сто от оборотите им за последната година преди корона кризата, държавните им глави, премиери и министри постоянно водеха разговори с потенциалните си пазари, уверяваха бъдещите си гости в безопасност, търсеха начини за промоции, реклама, запазване на традиционните пазари и привличане на нови.

У нас във фокуса на Министерство на туризма през последните 6-7 години основно бяха интересите на концесионерите, които всъщност играят ролята на посредници с благословията на държавата, подчерта Щерев.

В момента временните стопани на плажовете извиват ръцете на хотелиерите и настояват те още сега, до 25 май да предплатят 50% от чадърите пред хотелите, които предоставят безплатно на своите гости, въпреки че сезонът е несигурен.

При това преотдават ивиците, получени срещу такса за държавата, на цени от 5 до 7 пъти по-високи от това, което плащат за стопанисването им.

И в същото време цялата грижа по поддържане и почистване на ивиците остава за новите наемателите, а и самите чадъри и шезлонги са собственост на хотелиерите.

Концесионерите в най-добрия случай осигуряват спасители и медицинско обслужване и при този наистина сравнително нисък разход да се реализира марж на печалба от 5-7 пъти е необяснимо.

В момента хотелиери от цялото Черноморие масово притеснени звънят в офисите на БХРА, защото няма как да предплатят 50 на сто от сумите за чадърите, при това на тези завишените и напълно непоносими спрямо ситуацията, в която се намира бизнесът, цени до 25 май.

Още повече че хотелиерите са най-засегнатите от кризата, единствените в туризма, които бяха оставени без целева помощ от държавата и липса на яснота дали въобще ще има туристи в курортите през това лято.

Никой не помогна на бизнеса, нито чрез мораториум върху кредитите, за който БХРА настоява неколкократно, нито чрез осигуряване на евтини заеми за оборотни средства, потребителски кредити за персонала, целево подпомагане по 2000 лева на стая за покриване на текущи оперативни и постоянни разходи, за да се подготвят хотелите са сезона и да наемат персонал или чрез изкупуване на дялове в компаниите от страна на държавата с опция за обратно изкупуване.

Всички тези идеи и възможности удобно се пропускат от управляващите, а хотелиерите са единственият сектор в туризма останал без държавна подкрепа.

Което може да се окаже фатално за целия сектор, защото няма как да има туризъм, ако няма отворени качествени места за настаняване, в които гостите да отседнат.

Още повече, че това е втора нулева година за някои от колегите, след фалита на Томас Кук, който завлече хотелиери с огромни средства, които и до ден днешен не са възстановени, подчерта Щерев.

От БХРА са търсили контакт със служебния министър на туризма Стела Балтова и зам.-министъра на туризма Даниела Стоева, но към момента не са получили обратна връзка.

Притеснени сме, че явно вече е прекратен бързият и навременен конакт между бизнеса и министерството и не можем да се надяваме на незабавните реакции в отговор на посочените от сектора проблеми, както бе под ръководството на Марияна Николова и отново се връщаме в епохата на безвремие, бездействие и нечуваемост, позната ни до болка през 6-те години управление на Николина Ангелкова, обясни Щерев

Не знам какви по-важни задачи имат към момента, които им пречат да отговорят или да организират среща по темата от това, че летният сезон е пред провал, заяви председателят на БХРА Щерев.

Ако хотелиерите не подпишат в момента договори за наемането на плажната ивица и предоставянето на безплатни чадъри на туристите, които хотелиерите и чуждите туроператори съответно вече са включили в каталозите си, ще последват рекламации, които няма да са никак малко, предвид факта, че основното, заради което се записват за почивки в България, е плажът.

А чадърите са включени в договорите и каталозите за това лято, тъй като през 2020 г. бяха уверени на няколко пъти, че през следващите 2 години чадърите на плажа ще са безплатни или цената им ще е намалена поне наполовина.

Затова и от БХРА призовават правителството да организира възможно най-бързо срещи с концесионерите и да вземе необходимите спешни решения, които да не са в ущърб на туризма.

Председателят на БХРА подчерта, че вината за цялата ситуация е в държавата, която е единствен стопанин на плажовете и като такъв е преценила да ги отдава на концесия, „затваряйки си очите“, че всъщност тези договори са посреднически, а ивиците впоследствие се преотдават значително по-скъпо на инвеститорите в курортите.

Според Щерев концесионери и хотелиери умишлено са противопоставяни едни срещу други от страна на държавата, въпреки че двете страни на този изкуствено създаден спор реално имат една и съща цел – да предоставят качествена услуга на гостите. БХРА настоява за безплатни или евтини чадъри още от март 2020 година.

Ако чадърите и шезлонгите не са част от предлаганата услуга и не са включени в туристическите пакети, няма как летните ни курорти да са конкурентни на други дестинации като Гърция, Турция и дори Египет, в които туристите ползват безплатни пособия на плажа, като част от цената на ваканцията си, подчерта Щерев.

Няма и друго място на света, в което ивиците денем да са плаж, а вечер да се превръщат в дискотеки.

Всъщност, не бива да забравяме, че ваканционните туристи идват основно заради плажа, морето и слънчевото време, а не заради купона, както наскоро ресторантьор на статуквото твърдеше, категорични са от БХРА.

Въпреки настояванията на БХРА през последните месеци този въпрос да се реши, държавата отново бездейства в ущърб на интереса на туристите, категоричен е Щерев.

8 милиона лева, колкото получава годишно държавата от отдаването на плажовете на концесионери и наематели ли струва оцеляването на туризма, който внася стотици пъти повече средства в бюджета, питат от БХРА.

Председателят на организацията подчерта, че липсва и целева политика за привличане на първо място на българските туристи в родните курорти и дестинации.

Българите са основните ни клиенти и държавата трябва да помисли как да ги стимулира да изберат ваканция у нас.

Сред вариантите са например държавата да изплаща обратно до 25 на сто от похарчените средства за ваканция до определена сума на всички ваксинирани българи, като стимул за имунизация.

Или пък държавата да плати до 50 на сто от стойността на почивката за всички от първа линия на битката срещу коронавируса като лекари и учители.

Според мен обществото е длъжно на тези хора и трябва да измисли варианти да им покаже своята благодарност, обясни Щерев. Това е доказан и изпитан механизъм, който нашите конкуренти използват, за да развият вътрешния си пазар.

Ако искаме да не се създават и допълнителни проблеми в без това изключително натегнатата обстановка, незабавно трябва да се реши и другият спешен въпрос – за обявяване на мораториум върху кредитите, за да може поне отчасти временно да се успокоят хотелиерите, че техните инвестиции са защитени и да могат качествено да обслужат туристите, подчерта още Щерев.