Голяма изненада! Лихвите по депозитите тръгнаха нагоре
При три банки има промени в олихвяването на спестявания за последните месеци
Изненада – лихвите по депозити с плахи стъпки тръгнаха нагоре. При три банки има промени в олихвяването на спестявания за последните месеци, пише "Марица".
Това са ТBI Банк, Bigbank /няма физически клонове/ и Инвестбанк. Увеличението в лихвения процент е едва между 0.05 и 0.20% и още по-важното уточнение е, че става въпрос само за дългорсрочни депозити за 3 години. В топа по доходност влизат още само малки банки: БАКБ, Интернешънъл Асет Банк, Токуда, БНП Париба, Търговска банка Д.
Така възможно най-добрата лихва за спестявания у нас възлиза на 1.5%. При тази лихва 10 000 лева, затворени в банка за 3 години, ще донесат доходност от 450 лева. При размер на депозита 100 000 лева, приходът от лихва ще е 4500 лева, а половин милион лева носят малко над 22 000 лева за 36 месеца, изчисляват от финансовия портал „Моите пари“.
Рано е спестителите да се радват на такава новина, коментира финансовият анализатор Десислава Николова. Епизодичното покачване на лихвите при по-малки банки означава само едно – конкуренция и борба за клиенти. За ясно изразена тенденция можем да говорим едва когато някоя или някои от големите финансови институции вдигнат лихвите.
Тогава ще е показателно и "примерът ще е заразителен". Според Николова процесът по стимулиране на спестителите може да тръгне и по друг начин – с премахването на таксите за свръхликвидност. Те бяха наложени от почти всички банки за суми обикновено над 400 000 лева наред с нулевите лихви.
Опитите за ограничаване на спестовността на българите тръгнаха плахо още през 2016 година, когато средната лихва по парите на домакинствата падна под 1%. В началото на 2021 г. процесът стана много явен, а лихвите пък бяха съвсем малко над нулата.
Причината е, че фирми и домакинства акумулираха средства в банките доста по-бързо, отколкото се възползваха от кредити. Въпреки това гражданите все още продължават да трупат пари най-вече заради сигурността. Влоговете в банки на стойност до 196 000 лева са гарантирани посредством Фонда за гарантиране на влоговете в България.
През юли се очаква ЕЦБ да вземе решение да вдигне основния лихвен процент. С каква стъпка обаче не е ясно – дали с 0.25% или с 0.50%. Ако това се случи, ефектът ще достигне до търговските банки у нас през зимата.
Къде са парите
Данните на БНБ показват, че към края на март 2022 г. депозитите до 1000 лева са намалели с близо 98 000 броя. Спад в броят на депозитите се наблюдава и при тези с размер от 1000 – 2500 лв. и от 2500 до 5000 лв. Увеличение обаче има при депозитите за суми от 20 000 лв. до 200 000 лв.
Причините могат да бъдат няколко основни: окрупняване на малки депозити или насочване на част от парите към инвестиционни схеми. Не е за подценяване и инфлацията, която кара домакинствата да посягат към депозитите си заради увеличените разходи.