Горещото лято донесе студен полъх за имотния сектор в България ГРАФИКА

НСИ отчита спад в издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради през третото тримесечие на годината

Издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради през третото тримесечие на годината (юли-септември) са по-малко в сравнение със същия период на 2022 г. По-малко са и планираните жилища в кооперациите, пише economic.bg.

Интересното е, че в същото време е отчетено увеличение в броя на издадените разрешителни за строеж на административни сгради, както и на тези в графа други – в тях попадат офис сградите.

От данните на Националния статистически институт (НСИ) за издадените разрешителни през третото тримесечие на годината, става ясно, че и планираната разгърната площ на новите административни и офис сгради на територията на страната е по-голяма.

Разрешителни за строеж  

Общо издадените от местните администрации разрешителни са за 2 107 жилищни сгради с 9 805 жилища в тях и 1 136 008 кв. м разгъната застроена площ.  В сравнение със същите месеци на предходната година издадените разрешителни за жилищни сгради са по-малко с 2.4%, жилищата в тях - с 33.3%, а разгънатата им застроена площ - с 31.3%.

Нарастват издадените разрешителни за строеж на административни сгради и тяхната разгъната застроена площ съответно със 78.6 и 38.7%. Издадените разрешителни за строеж на други сгради са повече с 3.3%, както и разгънатата им застроена площ - с 10%.

Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите:

Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) - 4 099, Пловдив - 1 218, Бургас - 1 027, Варна - 933, и София - 401.

През третото тримесечие на 2023 г. е започнал строежът на 1 528 жилищни сгради със 7 576 жилища в тях и с 865 719 кв. м разгъната застроена площ. В сравнение с година по-рано започнатите нови жилищни сгради са с 2% по-малко, а жилищата в тях с 14.1 на сто.

Цени на жилищата

Междувременно агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate публикува своя анализ на пазара през третото тримесечие на годината. В него се казва, че е отчетено намаление както в цените, така и в сключените имотни сделки в страната.

От компанията отчитат, че у купувачите на недвижими имоти се забелязва повече разум, като те не бързат да влизат в сделка, взимайки емоционални решения. Отчетите показват, че често се стига до намаляване на началната продажна цена на имота, а продавачите са склонни на компромиси.

В София, например, се забелязва спад на сключените сделки, сравнено с предходното тримесечие - 7001 срещу 8615. Спадове се забелязват още в Пловдив и Варна, но за сметка на това има ръст в Бургас - 1931 сделки срещу 1736 за предходните три месеца.

Общият брой сключени сделки на територията на страната за третото тримесечие е 54 277, което е съвсем по-малко от второто - 54 371. Налице е спад в сравнение със същия период от годината през 2022, когато сключените сделки са били 62 459 на брой.

Какво ни очаква до края на годината?

Според експертите, до края на настоящата година няма да има значителни промени в пазара на недвижими имоти. Очаква се да няма осезаем ръст на цените на имотите.

На този етап средните цени на жилищата в София задържат нивата си от предходното тримесечие, като в зависимост от район и моментно състояние, те варират между 1600 и 1800 евро на кв.м за двустаен апартамент, и 1500 - 1700 евро на кв.м за тристаен. В идеалния център на София цените на имотите запазват нива от около 2500 евро на кв.м, а в по-широкия център - около 1800 евро на кв.м.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук