Готвят нещо грандиозно за бившата цигарена фабрика в Благоевград

Това е един практически изграден индустриален парк с цялата инфраструктура, с изключително сериозни сгради, заяви министър Карадимов

Министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов участва в програмата по повод празника на Благоевград по покана на кмета на Общината Методи Байкушев, съобщава БГНЕС. 

Министър Карадимов присъства на ритуала по издигане на националното знаме на Република България на площад „Македония“ и в ритуала по полагане на венци и цветя на паметника на Македоно-одринското опълчение „Майка България“.

След честванията министър Карадимов проведе работна среща с кмета на Общината, с областния управител Георги Динев, с председателя на Общинския съвет Радослав Тасков и със заместник-кметове. Целта на срещата бе да бъдат обсъдени възможностите за привличане на инвеститори в региона и по-специално в бившата цигарена фабрика. По темата бе даден брифинг в общината.

Решения за Благоевград

"Конкретният повод да влезем в контакт преди няколко седмици беше връщането на имотите на бившата цигарена фабрика в най-общо казано – патримониума на държавата и конкретно в Българска банка за развитие, което отваря възможности за това да намерим едни добри решения за бъдещето на Благоевград.

Изключително се радвам, че сигналът, който подадохме до Българската банка за развитие веднага беше посрещнат с голям ентусиазъм, както от банката, така и от министър Карадимов и влязохме много бързо в дискусия затова какви са възможностите, които заедно можем да потърсим и да създадем и да предложим на потенциални инвеститори и работодатели в община Благоевград.

Днес бяхме на посещение на място в Цигарената фабрика, за да разгледаме помещението и мощностите. Общото ни впечатление е, че имота и сградите вътре са в доста задоволителни състояние и способни в един разумен срок да приемат евентуални нови бизнеси и работодатели за града.

Заедно търсим възможностите, те са в широк спектър, като държавата, на база разговорите ни, вече изследва възможностите, включително с качествени консултации – как да подходим стратегически, а не на парче, така че да осигурим едно бъдеще, както за Община Благоевград, така и за цялата област. Община Благоевград е столицата на Благоевградска област.

300 хил. души живеят в нашата област. Ние сме притегателен център не само за работа, но и за образувание, както и за хората, които се занимават с наука, култура, изкуство. Тези изключително ключови имоти трябва да бъдат реализирани по най-добрия начин, така че да дадем бъдеще на нашата област. Благоевград е регионален център, включително за цяла Югозападна България", каза кметът Методи Байкушев.

Уникални съоръжения

"Нашето твърдо убеждение на работната среща, която проведохме и с участието на председателя на Общинския съвет, кмет, областния управител е, че ние трябва да търсим съвместния алгоритъм, така че да постигнем пазарния ефект, съчетан със социални ефект, работните места, привличането на инвестиции и изобщо превръщането на този актив в водещ индустриален център за града.

И понеже това е не само бизнес, но и политика, затова синхронът между общината, между кмета, между областния управител като представител на държавата, висшият мениджмънт на банката и Министерството е ключов от гледна точка постигането на резултата.

Това, което мога да кажа е, че при равни други условия, абсолютен приоритет при реализацията на тези активи ще имат интересите на Община Благоевград. От гледна точка на инвестиции, от гледна точка на работни места. Два университета, които предполагат високотехнологични производства, които могат да предлагат работа на високообразовани хора. Тези предимства може да ги съчетаем съвместно, надявам се, че ще го направим.

Съоръженията са уникални, днес минахме, видяхме ги. Това е един практически изграден индустриален парк с цялата инфраструктура, с изключително сериозни сгради, с административните сгради и т.н. Така, че се опитваме един проблем, който е бил за Българската банка за развитие да се превърне в един позитив, който може да бъде и за Банката, и за общината и за областта като цяло", каза министър Карадимов.

"На работната среща, която имахме сутринта и проведохме заедно с всички на масата разгледахме различни възможности за инвестиции, с участието и на общината, така щото да се намери най-доброто решение за жителите на Благоевград, с което да допринесем за развитието и за влизането на голям инвеститор, развитие на иновации, създаването на нови работни места.

В това отношение мога да ви уверя, че Банката ще продължи да работи в тясно сътрудничество с местната власт, включително и с подкрепата на принципала в отношението на реализацията на най-подходящата и добра инвестиция за жителите на Благоевград", каза Илия Караниколов от ББР.

Ясна перспектива

"В момента вече има перспектива и много ясна воля. За да стане едно нещо, преди всичко трябва да има желание. Затова заставаме в този състав тук, за да покажем, че единствения интерес, който ни води, е интереса за индустриализация, за устойчиви решения, за работни места, за развитие на нашия регион с тези ключови активи. Това е задачата. По-важно е решението, което ще намерим, колко дълго ще носи позитив за региона и за община Благоевград.

А дали ще се забави с няколко месеца, дори с година, не е толкова решаващо, защото ние и в момента имаме конкретни инвестиционни намерения, които са заявени, конкретни чуждестранни инвеститори, които вече имат заводи в България и искат да отворят следващи.

Ще проведем разговори и с тях. Обявявайки това, включително публично, ние искаме да кажем, че имаме един страхотен актив, той е готов и може да се ползва веднага за откриването на работни места и за производство, но ще търсим най-доброто за държавата, за общината, за региона.

Площта на бившата цигарена фабрика, самата производствена част е малко над 60 дка е земята, застроената площ е около 25 дка, като тя е пригодена за производство, много бързо могат да бъдат вкарани съответните поточни линии, в доста добро състояние се намират сградите, сухи са, няма съществени течове и т.н., с необходимата инфраструктура и предвидено за производствени процеси.

Включително сградите, които са с етажност, разполагат с работещи асансьори, тествахме ги днес. Така, че имаме ценен актив, който е в ръцете на държавата и държава, банка и община ще работят заедно, за да го превърнат в капитал за Благоевград", обясни Байкушев.

Пари за индустрия

"Министерството на иновациите оперира програма по Индустриалните паркове, по която грантова схема безвъзмездна помощ беше раздадена в рамките на 212 млн. лв. С тези 212 млн. лв. ще бъдат изградени 11 индустриални паркове в страната, което означава, че стойността на един индустриален парк, само да изградиш инфраструктурата, не говоря за сгради, халета, складове и т.н.

Безвъзмездна помощ за един е от порядъка на 30-40 млн. лв., които се дават по европейски програми. Това, което днес видяхме тук – то е изградено, то е направено, тя е готова. Би било управленско престъпление на национално, на областно и на местно ниво – това нещо да не бъде вкарано в оборот.

Банката е банка, за да защити максимално интереса си, но има най-различни форми, в които това може да се случи. Аз не искам да слагаме каруцата преди коня. Има време. Бъдете сигурни, че ще се намери най-разумното решение на въпроса", допълни министър Карадимов.

Зад имота на цигарената фабрика се намират няколко частни имота, които са на пазара, доколкото на нас ни е известно и започването на работа на Цигарената фабрика може да доведе до по-голям интерес към тези имоти. На масата също така е потенциален разговор и с тези собственици. Там са около 40 дка, допълнителни. Много малко от които са застроени, обясни Байкушев.

Направено за инвеститори

"Индустриалния парк не са завършени производства, това е инфраструктура и логистика, на която идват инвеститори. При конкурсите, които проведохме по европейската програма, условията за класиране бяха бизнес план и поне един инвеститор и брой места, които ще се разкрият. Ако тази база съществува, когато дойде инвеститора, по пътя на закона за насърчаване на инвестициите, може да получи подкрепа и от държавата – безвъзмездна финансова помощ при приоритетен проект.

В момента имаме проекти с безвъзмездна финансова помощ в размер на 60 млн. лв., които държавата дава на големи инвестиции. Това, което общината е била бенефициент – изграждане на довеждащата инфраструктура", допълни министър Карадимов.

И добави, че в момента интереса за инвестиции в България е доста сериозен. Един от основните играчи е Китай с множество проекти, които влизат тук. Турските инвеститори също са много активни.

Основните сфери, в които се развиват идеите – са зелена енергия, солари, панели. България е атрактивна с ниски данъци, образована работна ръка, добра логистика. Цялата тенденция, която върви в Европа е в обратната посока. Не може енергоносителите да са четири пъти по-високи от тези в Америка.