Гърция налива в икономиката си 2,5 млрд. евро

Пакетът за подкрепа е в шест основни сектора

Пакет от нови мерки за подкрепа на икономиката в полза на фирмите, свободните професии и заетите лица обяви гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, който подчерта, че цялата планета остава изправена пред безпрецедентните и многобройни ефекти от най-голямата здравна криза през последните 100 години.

„Предприехме мерки за подкрепа на обща стойност 24 млрд. евро през 2020 г. и освен това прогнозираме 11,6 млрд. евро за тази година, значително надхвърляйки бюджетната прогноза за подкрепа от 7,5 млрд. евро през 2021 г. Като цяло ние подкрепихме, продължаваме и ще продължим да подкрепяме домакинствата и бизнеса, като мерките възлизат на общо 35,6 млрд. евро през двете години”, каза в изявление гръцкия премиер.

Настоящия пакет за подкрепа на икономиката е на стойност 2,5 млрд. евро. От новите мерки ще могат да се възползват над 500 хиляди дружества и самонаети лица, както и милиони работещи.

Пакетът за подкрепа на икономиката е в шест основни сектора:

От м. април започва седмият кръг на държавно финансиране с преференциални кредити за дружества, с намален оборот от м. януари до м. март. Кръгът на получателите на финансова подкрепа ще бъде разширен и ще обхване всички засегнати сектори, включително търговията на дребно, обществено хранене и всички браншове, в които са наложени ограничения. Увеличава се и размерът на кредитирането – от 1000 евро за самонаето лице до 100 хиляди за определени категории фирми.

Тези, които са били включени в първите три кръга на държавно кредитиране и са имали значителен спад на оборота през 2020 г., се освобождават от 30 до 50 % от задължението да погасят кредита. Вноските за погасяване се увеличават от 40 на 60, а ако сумата бъде погасена наведнъж, това става с отстъпка от 15 %. По този начин голяма част от подкрепата се превръща в безвъзмездна.

С цел защита на работните места държавата ще субсидира значителна част от постоянните разходи, извършени през 2020 г., и не са били покрити от други мерки. Субсидията ще има формата на отстъпка от бъдещи данъчни и осигурителни задължения, за да могат фирмите да се рестартират след кризата с възможно най-малко тежести.

Програмата „Мост“ за уреждане на кредитни задължения за първи път ще включва не само домакинства, но и търговски дружества. За първи път ще субсидира не само лихвите, но и главницата на кредитите. При редовно обслужваните кредити помощта ще достига до 90 % от вноските, а при просрочените – до 80 %.

Данъчните и осигурителните задължения на засегнатите от карантината фирми за м. март ще бъдат отсрочени. Запазва се и освобождаването на нежилищните площи от наем и през този месец.