Икономист каза кога влизаме в еврозоната и ще поскъпне ли животът в България
Владимир Сиркаров е категоричен, че отлагането на еврото ще е повече от половин година
1 януари 2025 година наближава, но статута на еврото все още е неясен. Въпреки това текат информационни кампании и разполагаме със закон за обществено обсъждане, който да регулира присъствието на еврото.
"Плановете са да посрещнем 2025 година с въвеждането на еврото. Тепърва ще видим дали това ще се случи. Лично според мен има доста сериозни фактори, свързани с това, че може би ще има известно забавяне", казва икономистът Владимир Сиркаров пред Nova news.
"Политическата обстановка определено е напрегната, което също внася рискове , свързани с подобни стратегически цели. Също така, разбира се, и инфлацията. Правят се прогнози, че просрочването ще е до средата на годината, но според мен ще се удължи до 1 януари 2026 година.
Категорично не покриваме инфлацията. Виждаме, че в еврозоната инфлацията намалява на годишна база, в България очакваме новите данни, които важни. Но това е големият казус и това е темата за сравнение със западноевропейските страни. Ние сме малка догонваща икономика, но не е невъзможно, макар трудно да можем да покрием този критерии. Но може да се направим компромис,. какъвто се направи и при Хърватия.
Втрещявам се като слушам политици и експерти, когато говорят за ползите и вредите от приемането на еврото в България. Влизането ни в еврозоната няма да промени драматично нашия живот. При Хърватия има една засилена инфлация, но е трудно да се изчисли дали тя е породена от влизането на страната в еврозоната. Но пък там има сериозно раздвижване в бизнеса, сериозно доверие и приток на чуждестранни инвестиции.
Не трябва да гледаме към еврозоната като някаква повратна точка в нашия живот, нашата икономика - ако днес сме с лев, а утре с евро, ние няма да променим ходенето на работа, потреблението и т.н. Чисти спекулации са думите, че двойно ще се качат цените на продуктите. Важно е да кажем, че влизането ни в еврозоната може да ни даде инструменти за по-усиленото догонващо развитие на България. Но почти изцяло зависи от нас".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук