Икономист: Много сме малки и зависими, няма начин

Той съобщи, че туристическият сезон може да се окаже воденичен камък в приходната част на Бюджет 2023г.

Икономиката се охлажда, през последните два месеца се намираме в процес на дефлация. Потреблението намалява, тъй като това е и начинът да се справим с рекордната инфлация, за която говорим през последните две години. Но това няма как да не се отрази на събираемостта, тъй като колкото по-малко потребление има и колкото повече се охлажда икономиката, толкова по-малко приходи можем да очакваме от данъци. Това обясни в предаването "България, Европа и светът" на Радио "Фокус" икономистът Михаил Кръстев.

Той съобщи, че туристическият сезон може да се окаже воденичен камък в приходната част на Бюджет 2023г.: "Данните за месец юни, публикувани от НСИ, показват, че броят на чужденците влезли в България с цел почивка или екскурзия, за този месец е по-нисък от броя на чужденците, влезли в България с цел почивка или екскурзия през последната нормална година, тъй като не е коректно да сравняваме с 2020, 2021 или дори 2022 г.

Тогава имаше ковид мерки, тогава имаше ограничения, тогава имаше изключително свиване на подобна дейност в страната. Но последната нормална такава година 2019 г. всъщност показва, че през месец юни е имало повече чуждестранни туристи влезли в страната.

Изказванията на членове на сектора, както впечатления на туристи от страната, са именно, че през месец юли тази тенденция няма да се обърне. Предстои да видим каква ще бъде статистиката на НСИ за месец юли, и предстои да видим как ще завърши сезона през месец август и в началото на септември", коментира икономистът.

Той отбеляза, че когато залагаме оптимистична прогноза за растеж на бюджета и, икономиката и съответно за пълнене на бюджета чрез приходната му част, ние нямаме право на грешка:

"Ако имаме спад, дори и равни нива на туризъм в страната през тази година, това би навредило на финансовата рамка по начина по който тя е изградена, тъй като тя е изградена на базата на растеж. Ние не можем да очакваме растеж, когато всички европейски икономики стагнират или се свиват. Знаем, че Германия беше два месеца в техническа рецесия, в момента е в абсолютното ниво на стагнация с 0% растеж за второто тримесечие на 2023 г., виждаме какви са нивата в Италия, в Испания, във Франция.

Не можем да очакваме, че в малка България, с една малка отворена икономика, изключително зависима, между другото, от изброените от мен страни, ние ще генерираме и ще продължим да генерираме растеж, при положение, че останалите европейски икономики стагнират или други навлизат в нива на рецесия", коментира икономистът.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук